Zisky firiem v poslednom čase nestoja za veľa, ale zatiaľ to nie je ani také zlé, aby akcionár prišiel skrátka. Ťažko zarobené peniaze treba pekne rozdeliť. Podľa predbežných údajov spoločnosti v indexe zarobia za rok 2022 približne 1,5 bilióna dolárov. Zhruba tretinu z nich pošlú v hotovosti akcionárom, to sú dividendy ako ich poznáme.

Červeno-biela páska bráni vstupu na čerpaciu stanicu v Paríži 11. októbra 2022.
Neprehliadnite

Najväčšie ropné spoločnosti majú rekordné zisky. Vlády však s nimi už majú svoje plány

Zvyšok pôjde akcionárom v inej podobe. Firmy zoberú peniaze a kúpia vlastné akcie. Investor má dve možnosti, môže ich predať za stanovenú cenu, alebo si ich môže nechať. Ak si ich nechá, hodnota jeho akcie rastie. Nielen cena, ale aj hodnota. Majetok firmy sa totiž delí medzi menej akcií, tie ktoré firma skúpi, miznú z trhu.

Je to opačný postup ako pri riedení kapitálu pomocou emisie nových a nových akcií. Vtedy hodnota akcií naopak klesá, pretože majetok sa delí na viac akcií. Skupovanie akcií tak akcionári obľubujú, pokiaľ firma rozumne hospodári, majú zaručený nárast hodnoty svojich akcií. Pre manažment je to takisto výhoda. Menej akcií v obehu zvyšuje hodnotu najsledovanejšieho indikátora – zisku na akciu.

Ak zisky rastú, je to dobre. Ale ak do toho klesá počet akcií – zisk na akciu rastie ešte rýchlejšie. Ak sú odmeny manažérov naviazané na určitý zisk na akciu, cieľ dosiahnu rýchlejšie, ak bude akcií v obehu menej.

Spokojní sú zatiaľ všetci

Kľúčové pre investorov je ešte jedno. Z dividend sa platí daň, zo skupovania akcií nie (zatiaľ, americkí demokrati sa pokúšajú presadiť jednopercentnú daň z týchto transakcií). Takže ide o daňovo efektívnejší spôsob odmeny akcionárov.

V niektorých krajinách dokonca existuje aj daň z vyplácania dividend, nielen zo samotnej dividendy (tú platí samotný akcionár). Čiže sa pokojne môže stať, že firma chce vyplatiť dolár dividendy, ale k tomu zaplatí ďalších 20 centov daňovému úradu a z doláru, ktorý príde akcionárovi, tento odvedie ďalších 20 centov.

Na druhej strane by ale akcionár mal sledovať, za aké ceny kupujú manažéri akcie firmy. Kupujú ich pochopiteľne na burze a informácie o tom zverejňujú vo výročnej správe. Ak sú akcie spoločnosti predražené a firma ich kupuje, ide o mrhanie peniazmi. Pri dividende sa akcionár môže rozhodnúť, či investuje do danej firmy za určitú cenu, alebo nie. Pri skupovaní akcií o tom rozhodujú manažéri.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa