Strážcovia cenovej stability si práve prechádzajú náročným a frustrujúcim obdobím. Neustále musia dvíhať inflačné predikcie, pretože inflácia síce spomaľuje, ale pomalším tempom, ako sa v minulosti predpokladalo. Od toho sa odvíjajú očakávané úrokové sadzby, ktoré takisto idú nahor, a na to nadväzujú ceny aktív, ktoré v čase zvyšovania úrokových sadzieb zväčša klesajú.

WA 12 archív Lipsko - Na snímke žena drží v rukách eurové bankovky nad nákupom v meste Lipsko v spolkovej krajine Sasko na východe Nemecka. Medziročný rast inflácie v Nemecku v auguste opäť nabral tempo v dôsledku stúpajúcich cien energií a ďalších položiek. To zvyšuje tlak na domácnosti. Ukázali to v utorok oficiálne údaje spolkového štatistického úradu Destatis, ktoré TASR prevzala z AFP. FOTO TASR/AP ARCHIV - 02.06.2022, Sachsen, Leipzig: Eine Einkaufskiste mit Lebensmitteln steht auf ein
Neprehliadnite

Nie a nie poraziť tú infláciu. Trend sa nekončí, ale pokračuje, sadzby pôjdu nad päť percent

Počas posledných mesiacov sa čoraz viac ozývajú hlasy, že Fed to preháňa a zbytočne „tlačí na pílu“, pričom môže zhoršiť ekonomickú recesiu, do ktorej hospodárstvo smeruje. Fed na tieto námietky odpovedá v zmysle, že je nevyhnutné pokračovať v boji proti inflácii, až kým táto podstatne nespomalí. Skrátka, nedá sa inak.

Analytická spoločnosť Fundstrat však nedávno zverejnila zaujímavú informáciu. Fed ide podľa nej naslepo, pretože nemá najnovšie údaje a v skutočnosti môže infláciu preceňovať. Ak by sa mali jeho predpovede splniť, musela by inflácia v decembri explodovať, čo je veľmi málo pravdepodobné.

Ktokoľvek využíva dáta od spoločnosti Haver, nemá aktuálne dáta za novembrovú infláciu. Ide o kľúčové dáta, ktoré chýbajú v predpovedi.
Tom Lee, zakladateľ spoločnosti Fundstrat

Čo sa vlastne stalo? Fed v decembri zverejnil svoje pravidelné kvartálne projekcie, ktoré sú založené na historických údajoch, doplnené o predikčné dáta na základe vyskúšaných matematických modelov. Pred výpočtom sa však udial hakerský útok na spoločnosť Haver Analytics, ktorá posiela dáta v reálnom čase mnohým firmám na Wall Street a tiež americkej centrálnej banke.

Dôležité dáta, ktoré sa stratili

V dôsledku útoku spoločnosť Haver prestala zasielať dáta, a toto sa udialo práve v čase, keď bol zverejnený inflačný „report“ za november, ktorý sa mal dostať na stôl centrálnym bankárom.

Keďže tieto údaje priniesli nečakane slabú infláciu a Fed s nimi nepočíta, v skutočnosti infláciu nadhodnocuje. Ak by sa mali splniť jeho predpovede o priemernej inflácii na rok 2022, musela by tá decembrová zrýchliť o 0,75 percentuálneho bodu, čo je v čase spomaľujúceho trendu málo pravdepodobné. Matematicky to nedáva zmysel.

V dôsledku tejto chyby sa môže pri najbližšom zverejňovaní ekonomických projekcií stať, že inflačné očakávania Fedu pôjdu nadol a rovnako nadol pôjdu aj očakávané úrokové sadzby. To by bola dobrá správa pre finančný trh, a je vidieť, že obchodníci sa na tento vývoj snažia stávať.

Na druhej strane, netreba zabúdať, že inflácia a úrokové sadzby pre americké firmy a ceny ich akcií nemusia byť tým najdôležitejším. Ak prichádza recesia, ziskovosť pôjde nadol a s ňou aj ceny akcií. Nižšie zisky stále nie sú úplne započítané, a tomuto sa akciový trh pravdepodobne nevyhne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa