Súčasný trend inflácie síce prináša prvé náznaky nádeje, ale tie si netreba mýliť s konečným víťazstvom. Celková inflácia síce spomaľuje, ale zároveň sa presúva do oblastí, odkiaľ je ju veľmi ťažké vyhnať. Napríklad do miezd či cien služieb. To, že centrálne banky sú z toho znepokojené, asi nie je prekvapivá správa, podstatnejšie je, čo majú v pláne na tento rok.

Banka JPMorgan Chase musí zaplatiť miliardové pokuty.
Neprehliadnite

JPMorgan: Dáta z americkej ekonomiky nie sú také silné ako sa zdá, Fed skončí už čoskoro

Prvou možnosťou je, že sa nič nepokazí a inflácia bude ďalej pokračovať v spomaľovaní. V tom prípade je pravdepodobné, že sadzby pôjdu nahor o 25 bázických bodov na najbližšom zasadnutí na konci januára a aj ďalšom v polovici marca. Sadzby by tak vyvrcholili na úrovni päť percent a trh by bol spokojný, pretože dosiahol čo chcel.

Psychologická hranica piatich percent

Päť percent je pre mnohých psychologická hranica, pretože by to znamenalo, že sadzby nepôjdu nahor tak výrazne ako v roku 2007, tesne pred kolapsom realitného trhu a finančnou krízou. Na prelome rokov 2006 a 2007 sadzby dosiahli vrchol na úrovni 5,25 percenta.

Agentúra Reuters si robí pravidelný prieskum v ktorom odpovedá 90 ekonómov. Dve tretiny z nich očakávajú, že sadzby neprekročia hranicu piatich percent. To isté očakáva aj dlhopisový trh.

To je paradoxné, pretože samotný Fed v decembri 2022 zverejnil projekciu, kde väčšina jeho členov očakáva vrchol sadzieb na úrovni 5,25 percenta. Ekonómovia oslovení v prieskume pritom očakávajú podobný ekonomický rast, infláciu aj mieru nezamestnanosti ako Fed, len očakávajú nižšie úrokové sadzby.

Tí istí ekonómovia si myslia (opäť dve tretiny opýtaných), že Fed od jari prestane zvyšovať sadzby a začne ich znižovať začiatkom roka 2024. Zvyšná tretina si myslí, že sadzby sa budú znižovať dokonca ešte tento rok. To by však inflácia musela skutočne prudko padnúť.

Fed dal jasne na prvé miesto infláciu a nie trh práce. Preto len prudký prepad inflácie môže Fed presvedčiť, aby znížil sadzby už tento rok.

Philip Marey, hlavný stratég Rabobank

Na tento vývoj by Fed pravdepodobne nestavil, hoci by ho určite privítal. Zápisnica zo zatiaľ posledného zasadnutia Fedu v decembri napríklad ukázala, že ani jeden z členov Fedu neočakáva znižovanie sadzieb v roku 2023.

Zatiaľ čo trh dáva tomuto scenáru istú pravdepodobnosť, kormidelníci menovej politiky si nemyslia, že by to bolo vhodné. To len podčiarkuje komunikačnú výzvu, ktorej Fed čelí. Má isté ciele a plánuje preto urobiť isté kroky, ale trh tomu neverí. To môže na trhu spôsobiť zbytočnú paniku keď dôjde na lámanie chleba.

Guvernér Fedu už niekoľkokrát prízvukoval, že boj s infláciou môže ešte trvať určitý čas a tento čas môže byť dlhší, než sa pôvodne očakávalo. Veď počas minulého roka sa cieľová vrcholná úroveň úrokových sadzieb rýchlo zvyšovala a prerazila trojpercentnú úroveň. Potom prerazila štvorpercentnú úroveň. Kde sa tu berie istota, že nad päť percent Fed nepôjde?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa