Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. Upozornila na to v spoločnom vyhlásení aj Slovenská rektorská konferencia. Vládu vyzvala, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl, aby kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou a po vzore okolitých krajín dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch. V opačnom prípade sa vysoké školy 17. novembra zatvoria. Rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave, profesor Ferdinand Daňo v rozhovore pre TREND hovorí, akým najväčším výzvam v súčasnosti čelia.

Aké zvýšenie nákladov očakáva Ekonomická univerzita v súvislosti s energetickou krízou na najbližšiu vykurovaciu sezónu?

Ekonomická univerzita v Bratislave sa už v tomto roku 2022 vyrovnáva s 3,7-násobným zvýšením cien za dodávku plynu oproti roku 2021. Zároveň v roku 2023 očakávame skokové navýšenie cien za dodávku elektrickej energie, ako aj zvýšenie nákladov za dodávky tepla a vody.

Akú sumu teda potrebuje vaša univerzita na dofinancovanie?

Na dofinancovanie zvýšených nákladov na energie potrebujeme sumu cca 1,5 mil. eur. Vzhľadom na neustály pokles dotácie ministerstva školstva verejným vysokým školám je táto suma nevyhnutná na zabezpečenie základného chodu univerzity.

Podarilo sa ušetriť nejaké financie v čase, keď počas dištančnej výučby v uplynulých dvoch rokoch v učebniach neboli študenti celé mesiace?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa