Bratislavská rafinéria môže od 5. februára exportovať výrobky z ruskej ropy už iba do Česka a na Ukrajinu. Táto výnimka však platí iba do 5. decembra 2023 a po tomto termíne nebude možné benzín a naftu vyvážať vôbec. Slovnaft je od exportu závislý, pretože spotreba domáceho trhu je pod minimálnou technologickou kapacitou rafinérie. Slovensko spotrebuje zhruba jednu tretinu palív, dve tretiny idú na export. Ako sa teda situácia vyvíja?

Slovensko má 10-mesačnú výnimku na český trh a podľa posledných opatrení prijatých Radou EÚ 16. decembra 2022, môžu byť tieto výrobky exportované v duchu solidarity na Ukrajinu. Od februára Slovnaft kontinuálne prechádza na nový systém, pričom zatiaľ bude potrebovať približne dva tankery mesačne zo Stredozemného mora. Aktuálne sa však ukazuje nový problém s podmienkami prepravy cez ropovod Adria.

Ropovod Adria v Chorvátsku
Neprehliadnite

Chorvátsko drží Európu v šachu. Ropovod Adria má úzke hrdlo, najdrahšie poplatky a obmedzenia

„Máme totiž len krátkodobý kontrakt na pár mesiacov a to môže byť problém pre celý región. Zároveň musíme držať rafinériu Slovnaft v stopercentnej kondícii a pri plnom výkone. Prevádzková spoľahlivosť bude veľmi dôležitá aj v ďalších mesiacoch,“ objasňuje Anton Molnár, riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovnaft.   

Rezort hospodárstva pod vedením ministra Karola Hirmana začal koncom januára 2023 prijímať žiadosti na povolenie predaja, dodávky, presunu alebo vývozu určitých druhov ropných výrobkov z ruskej ropy na Ukrajinu. Ukrajinský trh však nie je pre Slovnaft dominantný a ak by aj zvýšil dodávky na Ukrajinu, bude ich musieť následne obmedziť iným krajinám, napríklad Rakúsku.

Názory na to, ako táto nová situácia ovplyvní tuzemský trh a či to reálne zamáva aj cenami palív, sa rôznia. Pesimistické prognózy hovoria o tom, že môžu nastať trhliny v zásobovaní Európy ropným produktami či nafta výrazne zdražie, a to v rámci celého európskeho kontinentu. Optimistické názory tvrdia, že táto situácia v spojitosti s ďalšími európskymi sankciami, ktoré už začali platiť, trhom výraznejšie nezamáva, ani na strane dopytu, ani vývoja cien.

Rafinérie stoja pred veľkou výzvou

Prognózy ľudí z praxe nie sú príliš optimistické. Ako naznačil v závere minulého roka generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi v diskusnej relácii TA3, po 5. februári nebude mať problém iba Slovnaft, ale najmä krajiny, kde slovenská rafinérka svoje produkty doteraz vyváža. Vtedy začína platiť aj zákaz na dovozy rafinovaných ropných produktov z Ruska, ktorý blok prijal v reakcii na vojnu na Ukrajine.

Riaditeľ Slovnaftu upozornil, že v niektorých štátoch tvorili dodávky ich produktov 20 či 30 percent tamojšej spotreby. „20 percent spotreby Rakúska prichádzalo zo Slovnaftu,“ skonštatoval O. Világi s tým, že Rakúšania a Poliaci budú musieť tento výpadok vykryť. Na zahraničné trhy totiž môže smerovať iba tá časť produkcie, ktorá bola vyrobená z inej než ruskej ropy. Upozornil na možný veľký problém s nedostatkom nafty, ktorý má trvať niekoľko mesiacov, možno aj roky.

Na to, aby v bratislavskej rafinérii mohli vyrábať produkty úplne bez ruskej ropy, by potrebovali dva až tri roky na vybudovanie nových kapacít či transformáciu tých súčasných. Slovenskí politici však rozhodli inak a výnimku z európskych sankcií vyrokovali pre Slovnaft v Bruseli len na desať mesiacov. 

„To čo robíme teraz je improvizácia, že do ruskej ropy primiešame obdobný typ ropy. Ruská ropa je ťažká s vyšším podielom síry a ťažko ju nahradiť,“ uviedol O. Világi. 

Rafinéria zatiaľ odskúšala spracovanie jedného tankera alternatívnej ropy, čo bolo oproti ruskej rope nákladnejšie o 15 miliónov eur. Veľké technologické zmeny budú potrebovať robiť všetky európske rafinérie, navyše v rovnakom čase, čo nebude jednoduché. K tomu medzičasom pribudlo mimoriadne zdanenie na úrovni 55 percent a v parlamente je aktuálne návrh na zdanenie 70 percent aj v tomto roku. Otázne preto je, či akcionár Slovnaftu nájde dostatočné zdroje a ochotu investovať v takomto prostredí.

Analytici upozorňujú na riziká

Rizík je však v praxi mnoho, ukázala najnovšia analýza Commerzbank, štvrtá najväčšia banka v Nemecku. Silný cenový tlak sa podľa nej na napätom trhu EÚ prejaví a cena nafty by na mohla na čerpacích staniciach prudko vzrásť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa