Novodobý trest za úspešné podnikanie. Časť zarobených peňazí zhltnú záporné úroky. Tlačením peňazí vyvolaná anomália zasiahla polovicu krajín platiacich eurom. Práve v nich banky účtujú úspešným firmám mínusové úroky. Vo zvyšných je zhodnotenie buď na rovnej nule alebo v symbolických stotinách až desatinách percenta.

Najhoršie sú na tom podniky pôsobiace v nemeckej ekonomike. Miestne banky bežne predávajú termínované vklady s úrokom mínus 0,5 percenta. K takémuto znehodnoteniu peňazí v priemere prichádza pri dobe splatnosti prekračujúcej jeden rok. Inak povedané. Podnikateľ vloží do finančného domu milión eur. O dvanásť mesiacov si vyberie len 995-tisíc eur.

Ešte pred pár rokmi by to bola absurdná situácia, teraz je tvrdou realitou aj na Slovensku. Najvyššie záporné úroky domáce banky účtujú z úspor nad jeden milión eur. Prípade si peniaze vyberú prostredníctvom vysokých poplatkov. V priemere sú termínované vklady firiem s dobou splatnosti nad jeden rok zaťažené s úrokom mínus 0,23 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa