Či sa nám to páči, alebo nie, technika ktorá práve zabíja ľudí na Ukrajine bola zaplatená aj z našich peňazí. Hovoríme, samozrejme, o platbách za ropu a zemný plyn. Vladimír Putin neútočí na EÚ vojensky, ale ekonomicky. To už chápeme, pretože účty za všetko idú postupne nahor. Odpoveď preto mala byť masívna. Sankcie sú nevyhnutné, ale nie je to postačujúca odpoveď.

Brusel a Berlín sa zobudili a začínajú konať

Už včera bolo neskoro, ale EÚ sa nakoniec zobudila. Ilúzia o pragmatickej spolupráci so štátom, ktorý nezávislosť svojho suseda považuje za bezpečnostnú hrozbu, sa rozplynula. Paradoxne boj proti klimatickej kríze, ktorý čelí toľkej kritike, je zároveň bojom za emancipáciu od Ruska a jeho fosílnych zdrojov palív.

Má to však jednu chybičku a síce, že plyn mal zohrávať kľúčovú úlohu v tejto transformácii. Síce dočasne, ale stále na minimálne jednu či dve dekády. Korunu tejto hlúposti a naivnosti nasadilo Nemecko, ktoré si nechalo postaviť nové plynovody priamo z Ruska a alternatívu sa neunúvalo vybudovať.

Aj Nemecku však došla trpezlivosť. EÚ chystá novú stratégiu, ktorá bude energetickú transformáciu spájať s obmedzovaním závislosti na ruských dodávkach. Bolo už načase. Nakoľko je to však reálne?

O tom, že nahradiť ruské dodávky je aspoň čiastočné možné, sa Európa presvedčila počas uplynulej jesene a zimy. Teraz už je jasné, že to bola predohra k dnešnej invázii. Rusko obmedzovalo svoje dodávky na minimum, ale Európa ich dokázala nahradiť importom LNG, ktorého dodávky sú však na hraniciach svojich možností.

Silná EÚ nemôže byť závislá na dodávateľovi energií, ktorý sa vyhráža vojnou na našom kontinente.
Ursula von der Leyen, prezidentka Európskej Komisie

Energetické spoločnosti v Európe sa nebudú spoliehať na Gazprom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa