Svetoznámy investor Warren Buffett je povestný svojou trpezlivosťou a ochotou čakať s kopou peňazí na správny moment, aby ulovil svoju ďalšiu akvizíciu. V súčasnosti má jeho Berkshire Hathaway na účte 130 miliárd dolárov.

Červeno-biela páska bráni vstupu na čerpaciu stanicu v Paríži 11. októbra 2022.
Neprehliadnite

Najväčšie ropné spoločnosti majú rekordné zisky. Vlády však s nimi už majú svoje plány

Hoci časť musí držať na prípadnú výplatu poistného krytia pre klientov, ktorí sa u Berkshire poistili proti neočakávaným problémom, väčšina je pripravená v prípade vhodných podmienok slúžiť a zarábať.

Producenti ropy a zemného plynu sú na tom podobne, na účtoch majú 160 miliárd dolárov. Takú hotovosť majú dohromady najväčšie verejne obchodovateľné energetické spoločnosti Eni, TotalEnergies, Shell, Chevron, ExxonMobil a BP.

Sedem najväčších amerických energetických spoločnosti vlastní polovicu z tohto balíka. Cesta k nemu však bola veľmi ťažká a tŕnistá a energetickí giganti sa najskôr museli stať obeťou vlastného úspechu.

Po pôste prišli hody

Nadmieru sa im darilo do roku 2014, kedy energetická revolúcia v podobe bridlicovej produkcie ropy a zemného plynu zhodila celosvetové ceny a úspešní producenti ostali na hrane bankrotu, pretože mali na krku obrovské úvery.

Neskôr si prešli rehoľou pandémie a hoci každý tvrdil, že ropa je mŕtva a dopyt je definitívne za zenitom, nečakane ich zasypali zisky, o akých sa im nesnívalo.

Vysoké ceny ropy a zemného plynu producenti nespôsobili, dopyt ich skrátka prevalcoval, lenže produkciu nie je možné len tak zo dňa na deň navýšiť. Na druhej strane ich však ťažké časy donútili upratať si financie, dbať na efektívnosť, splácať dlhy, obmedziť investície na minimum a hýčkať akcionárov vysokými dividendami.

Pretože nik iný im už peniaze nedá. Banky v rámci zeleného imidžu totiž už nechcú financovať ťažbu ropy či zemného plynu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa