Na prehnaný optimizmus spojený so zotavovaním ekonomiky zatiaľ nie je dôvod. Ekonomika sa bude zotavovať relatívne dlhý čas. Upozorňuje na to Európska centrálna banka (ECB), s tým, že táto recesia ohrozuje v Európe viac pracovných miest ako predchádzajúca veľká kríza, ktorá odštartovala v roku 2008.

Napriek tomu, uvoľnenie opatrení po odznení prvej vlny prispelo k výraznému oživeniu ekonomiky. Slovensko je ale mimoriadne otvorená, malá ekonomika, ak sa teda nezotavia zahraniční obchodní partneri Slovenska, stiahnu slovenské hospodárstvo so sebou.

Zotavenie z krízy nebude jednoduché

Šéfka ECB Christine Lagardová upozorňuje na to, že zotavovanie ekonomiky môže byť náročnejšie ako v minulosti. Vyplýva to z podstaty recesie, ktorá zasiahla predovšetkým sektor služieb. „Výskumy ukazujú, že zotavenie po recesii, ktorá zasiahla predovšetkým služby, zvykne byť pomalšie ako zotavenie, ktoré sa týka tovarov dlhodobej spotreby. V prípade služieb totiž vzniká odložená spotreba v omnoho menšej miere,“ poznamenala Ch. Lagardová počas fóra, ktoré ECB organizovala pre predstaviteľov centrálnych bánk.

Štyria z piatich Slovákov očakávajú ťažkosti pri získaní hypotéky
Neprehliadnite

Štyria z piatich Slovákov očakávajú ťažkosti pri získaní hypotéky. Problém naozaj má menej ľudí

Zároveň naznačuje, že služby, ktoré sa spotrebitelia rozhodli nevyužiť, už jednoducho zostanú nevyužité a pre ekonomiku tak vzniká strata bez budúcej náhrady. „Napríklad, je nepravdepodobné, že ľudia budú v budúcom roku cestovať dvakrát toľko do zahraničia iba preto, že chcú vykompenzovať cesty, ktoré tento rok zrušili,“ dopĺňa prezidentka ECB.

Trh práce v ohrození

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa