Prvé správy po septembrovom zasadnutí Fedu hovorili o úľave, že tempo zvyšovania úrokov sa nezrýchlilo. Dokonca aj samotné zvyšovanie sadzieb možno čoskoro vyvrcholí, hoci najbližšie mesiace ešte budú drsné.

KK47 Washintgton - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie vo Washingtone 21. septembra 2022. Fed zintenzívnila svoj boj proti chronicky vysokej inflácii a v stredu zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu, už tretíkrát po sebe, na rozpätie od 3 % do 3,25 %. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell speaks at a news conference Wednesday, Sept. 21, 2022, at the Federal Reserve Board Building, in Washington. Intensifying
Neprehliadnite

Centrálna banka otvorila okno do budúcnosti, investori zutekali, kým mohli

Ak je to tak, nemali by sa investori tešiť, že zmena kurzu Fedu je na dohľad? No podľa všetkého sa netešia. A to z viacerých dôvodov. Prvým je, že sadzby budú v budúcnosti oveľa vyššie ako sa predpokladalo doteraz.

To je pochopiteľné, veď aj teraz sú vyššie než sa čakalo ešte pred pár mesiacmi. Lenže do ďalších rokov dostanú investori úplne iné prostredie než to, na ktoré boli zvyknutí. Okrem toho, investori stávkovali na to, že sadzby pôjdu budúci rok nadol. Zdá sa, že nepôjdu.

Vyššie sadzby? Zvyknite si

Momentálne sadzby prekročili 3 percent po prvý krát od roku 2008. Od tejto úrovne pôjdu ešte nahor, nad 4 percentá. A tam zostanú poriadne dlho, minimálne do roku 2024. A ani v roku 2025 by sa pod tri percentá nemali dostať.

Minimálne zo strednodobého pohľadu sa posúvame do inflačného prostredia, ktoré si bude vyžadovať vyššie sadzby po dlhšiu dobu.
Altaf Kassam, šéf stratég v State Street Global Advisors

Takéto prostredie zažila najväčšia ekonomika sveta naposledy v rokoch 2005 – 2006 a všetci vieme, čo to urobilo s realitným trhom. Teraz je hypotekárny dlh ešte vyšší. Mimochodom, šéf centrálnej banky pred časom povedal, že realitný trh pravdepodobne dostane zásah, pretože počas pandémie sa dostal do nezdravého boomu, ktorý prirýchlo vyhnal ceny nehnuteľností na nové maximá.

Druhý dôvod, prečo investori nie sú nadšení je formálne zrušenie hospodárskeho rastu na tento rok. Ešte v júni sa očakával reálny rast tesne pod úrovňou dvoch percent, teraz by mal byť okolo nuly. Vyhliadky rastu na budúci rok boli okresané o tretinu a rast nad 1,5 percenta neočakáva vo Fede nikto.

Nikto nevie, či tieto kroky povedú k recesii a aká silná recesia to bude. Nevzdali sme sa myšlienky, že môžeme mať mierny nárast nezamestnanosti. V prvom rade však potrebujeme dokončiť našu úlohu a tou je utlmenie inflácie.
Jerome Powell, guvernér Federálneho rezervného systému (Fed)

Toto je negatívna kombinácia vyššej inflácie, vyšších sadzieb a nižšieho rastu. Ak vôbec nejaký rast bude, všakže.

Je najhoršie za nami? To nie je isté

Tretím dôvodom je riziko, že ani toto zhoršenie projekcií nemusí byť definitívne. Počas posledných mesiacov inflácia prekvapuje väčšinou na strane rastu a očakávania Fedu o jej utlmení sa opakovane posúvajú.

Súčasné projekcie stavajú výhľad sadzieb na predpoklade, že inflácia budúci rok spomalí približne o polovicu. Pokiaľ utlmenie bude ďalej meškať, sadzby pôjdu ešte viac nahor, prípadne budú pri maximách dlhšie, než sa očakáva teraz.

Hoci Fed začína skloňovať aj možnosť recesie, vo svojich predpokladoch má pomerne optimistické vyhliadky minimálne pre pracovný trh. Prudké tempo zvyšovania sadzieb a nevyhnutnosť ochladiť cenovú hladinu si recesiu priam pýtajú.

Počas posledných recesií (ak nepočítame tú pandemickú) rástla miera nezamestnanosti o 1,6 – 5 percentuálneho bodu. Fed očakáva jej nárast len o 0,6 percentuálneho bodu.

Je pozoruhodné, že Fed podľa svojich projekcií plánuje znížiť infláciu na 3 percentá budúci rok a na 2 percentá do roku 2025 bez toho, aby výrazne uškodil pracovnému trhu. Zdá sa to nepravdepodobné.
Ellen Meade, ekonómka na Duke University, bývalá senior poradkyňa vo Fede

Neistota zostáva, len dôvod sa mení

Štvrtým dôvodom je neistota, hoci to už musí znieť ako klišé. Neistota na finančnom trhu je predsa prítomná od začiatku roka. Toto je však nová kapitola. Recesia americkej ekonomiky sa stala tým, čím bola žena inšpektora Columba.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa