Zdražovanie energií sa nespomaľuje, skôr naopak. To možno podľa odhadov analytikov očakávať aj v ďalších mesiacoch či rokoch. Prognózy v tomto prípade nie sú optimistické.

Cena elektriny pre Slovensko s dodaním v budúcom roku začiatkom augusta prekročila psychologickú hranicu 400 eur za megawatthodinu (MWh), neustále však podľa údajov zverejnených pražskou burzou PXE stúpa. Ešte začiatkom mája bola pritom cena elektriny na polovičnej úrovni.

Vážna situácia s vysokými cenami elektriny i plynu nie je len na Slovensku, ale napríklad aj v Česku, Nemecku či Francúzsku, kde cena elektriny už prekročila viac ako 500 eur za MWh.

Politické vedenie prezidenta Si Ťin-pchinga je ekonomicky omnoho pragmatickejšie než Putinov režim.
Neprehliadnite

Európa zvažuje obchodnú vojnu voči Číne. Vetry vejú z Nemecka, Slováci sú na rovnakej lodi

„Závažnú európsku energetickú krízu totiž v poslednom čase ešte zhoršuje počasie. Je príliš sucho. Napríklad hladina rieky Rýn klesá kvôli suchu a nedostatku zrážok tak nízko, že tok má teraz pred zatvorením pre nákladnú prepravu,“ uvádza na svojej sociálnej sieti analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Po Rýne sa plavia napríklad nákladné lode zásobujúce uhlím nemecké elektrárne. Už teraz je kvôli nízkemu stavu hladiny toku toto zásobovanie obmedzené.

Stupňujú sa obavy, že bude musieť dôjsť k obmedzeniu výroby elektriny, prípadne sa jej výroba značne predraží. To je kľúčový bezprostredný dôvod, prečo rastie na burze veľkoobchodná cena elektriny v Nemecku na nový rekord. Energetický trh v EÚ je pritom vzájomne a úzko prepojený.

Slovensko čaká na rozhodnutie Bruselu

Slováci zatiaľ márne čakajú, že budú môcť uzatvárať dodatky či nové zmluvy kvôli lacnejšej elektrine či plynu. Procesy sa spomalili. Dohoda so Slovenskými elektrárňami, týkajúca sa cien elektriny, sa už pretavila do finálnej zmluvy, potvrdil rezort hospodárstva. 

Slovensko už podalo notifikáciu na Európsku komisiu do Bruselu, keďže ešte je potrebné jej odobrenie zo strany EÚ, spresnil na tlačovej konferencii 8. augusta minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že vyjadrenie EÚ očakáva v novembri 2022.

Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1 782 eur, avizoval začiatkom augusta predseda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.

Pri pokračovaní súčasných trhových cien energií môžu teda regulované ceny elektriny a plynu pre regulovaných odberateľov v roku 2023 vzrásť o 80 až 100 percent oproti súčasnosti, pri teple až o 40 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa