Pandémia je na ústupe a niektoré krajiny už zrušili všetky obmedzenia. To dovoľuje cestovnému ruchu nadýchnuť sa a postupne sa postaviť opäť na nohy. Záujem o cestovanie je najvyšší od začiatku pandémie a cestovné kancelárie cítia, že ľudia, ktorí cestovanie odkladali, si chcú v tomto roku dopriať. Vojna na Ukrajine síce záujem o dovolenky na chvíľu spomalila, no po prvotnom šoku je o cestovanie aj naďalej vysoký dopyt.

Vývoj letnej sezóny vidia cestovné kancelárie rôzne. Niektoré sú opatrné a očakávajú podobné čísla ako z roku 2019. Iné však tvrdia, že tohtoročné leto bude silnejšie.

„Z hľadiska aktuálneho predaja a nákupného správania zákazníkov vyplýva, že letná sezóna 2022 bude silnejšia ako sezóna 2019. Po dvoch rokoch pandémie ľudia vo zvýšenej miere vyhľadávajú pobyty pri mori a očakávaný nárast klientov oproti roku 2019 odhadujeme o 35 percent,“ tvrdí Juraj Sliacky, sales, marketing and operation director cestovnej kancelárie Kartago Tours.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Pandémia a vojna menia cestovný ruch. Trendom budú kúpele pre mladých a covidová turistika

Hit Turecko, novinka Senegal

Status najžiadanejších letných destinácií si už niekoľko sezón, a to vrátane tohtoročnej, drží trojica Turecko, Tunisko a Egypt. Nezaostávajú však ani Bulharsko či celé Stredomorie. Veľkej obľube sa tešia aj exotické destinácie, napríklad Kapverdské ostrovy, ktoré lákajú čoraz viac Slovákov. Novinkou v ponukách cestovných kancelárií bude africký a turisticky atraktívny Senegal.

Exotika však stále predstavuje len zlomok predaja letných dovoleniek k moru v porovnaní so Stredomorím. Ľuďom sa nechce sedieť dlho v lietadle a zažívať jet lag z prekonania viacerých časových pásiem. Najmä rodiny s deťmi si radšej doprajú kvalitnejšie služby v Európe.

Štvorčlenná rodina do troch tisíc

Dovolenka v štvorhviezdičkovom hoteli so službami all inclusive v prímorskej destinácii bude štvorčlennú rodinu stáť v priemere od 2500 do 3000 eur. Najväčší záujem prejavujú Slováci o zájazdy do štvorhviezdičkových a päťhviezdičkových hotelov so službami all inclusive a v blízkosti pláže. „Najväčší nárast sme zaznamenali v januári, potom v apríli a s pokračujúcim trendom v máji, keď zaznamenávame až 80-percentné nárasty oproti rovnakému obdobiu v roku 2019. Ľudia čoraz viac túžia opäť voľne dýchať, užívať si more, slnko a bezstarostný dovolenkový život, čo sa potvrdzuje na obrovskom záujme objednaných zájazdov,“ dodáva Juraj Sliacky z cestovnej kancelárie Kartago Tours.

„O tradičné dovolenkové destinácie je na Slovensku vyšší záujem ako o exotiku, z toho dôvodu naša ponuka prioritne pozostáva z blízkych prímorských destinácií. Exotické destinácie, o ktoré je záujem najmä v jesenných a zimných mesiacoch, tvoria 15 percent z celkovej naplánovanej kapacity lietadiel,“ vysvetľuje J. Sliacky.

Slovensko je drahé

Oproti minulým sezónam museli cestovné kancelárie pristúpiť k miernemu navýšeniu cien zájazdov. Jednak z dôvodu zavedenia zvýšenej hygieny a nákladov s ňou spojených, rovnako i z dôvodu navýšenia palivových a emisných poplatkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa