Niekoľkonásobne vyššie ceny energií spôsobujú bolesť hlavy vládam po celom svete, najviac však v Európe. Čiastočné nahradenie ruských dodávok situáciu stabilizovalo a ceny mierne klesli. Dodávky na budúci rok sú o štvrtinu lacnejšie ako dodávky na tento rok.

Ceny sú však oproti minulému roku stále niekoľkonásobne vyššie. Od apríla do septembra 2022 sa bude rátať priemerná cena dodávok pre domácnosti na rok 2023. Pri pohľade na ceny, za ktoré sa dodávka na rok 2023 obchoduje teraz, až zamrazí.

Ceny plynu na trhu sú na štvornásobku minulého roka

Zatiaľ čo pre rok 2022 bol priemer v rozhodujúcom období na úrovni 22,85 eura za MWh, aktuálne je cena na úrovni 80 eur za MWh. Ak neklesne, náklady na kúrenie prudko vzrastú.

Daily Life In Japan
Neprehliadnite

Zvýšený export LNG do Európy zdražuje Američanom zemný plyn

Domácnosť, ktorá používa plyn na ohrev vody, varenie aj kúrenie spotrebuje približne 30-tisíc kWh. Tento rok má náklady na plyn niečo vyše 1 300 eur, respektíve 110 eur mesačne. Po novom by platila pri tej istej spotrebe 3 300 eur alebo 276 eur mesačne. To je dva a pol násobne viac.

Regulátor sa snaží, ale zázraky robiť nedokáže. Už len varuje

Je to ešte horšie ako pred mesiacom vypočítal regulátor trhu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podľa jeho analýzy bola od januára do marca priemerná cena 61,7 eura za MWh. Ceny pre rok 2023 sa však začínajú rátať od apríla. Rozhodujúce obdobie bolo predtým od januára do júna, teraz je od apríla do septembra.

Globálne riziká ohľadne bezpečnosti a nákladov dodávok plynu ovplyvňujú trhové ceny plynu v Európe a pravdepodobne pretrvajú aj v nasledujúcom období.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Posun sa udial v očakávaní, že v lete bude cena plynu nižšia ako na začiatku roka. Treba dúfať, že to tak bude. Pretože ak nie, domácnostiam, ktoré kúria plynom, značne vzrastú účty za kúrenie. To ešte ako dodatok k rastúcej inflácii a vyšším úrokovým sadzbám.

Čo tvorí cenu plynu pre domácnosti

Hlavnou zložkou ceny plynu je samotná trhová cena komodity, ktorá tento rok tvorí 67 percent ceny. V cenníku sa nachádza pod názvom "služby obchodníka". Poplatok za distribúciu tvorí 25 percent ceny a preprava 8 percent ceny. Všetky zložky schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. V prípade trhovej ceny sa zoberie priemer za určité obdobie. V prípade roku 2023 je to dodávka futures zemného plynu na rok 2023, priemer trhovej ceny od apríla do septembra 2022 na burze EEX. Počíta sa s tým, že dodávateľ si v tomto období priebežne nakupuje plyn na budúci rok. 

Domácnosti, ktoré kúria elektrickou energiou, majú so zdražovaním pokoj až do roku 2024, pretože energiu vyrobia Mochovce a dodajú za nízku cenu. Slovensko však plyn zatiaľ nevyrába, preto je plne odkázané na trhové ceny.

Vláda má obmedzené možnosti

Čo je horšie, vláda má značne obmedzené možnosti, ako cenu znížiť. V roku 2022 tvorí trhová cena 67 percent finálnej ceny pre domácnosti, zvyšnú časť tvoria poplatky za distribúciu a prepravu. Ak sa nič nezmení a poplatky zostanú rovnaké, trhová cena bude tvoriť až 87 percent finálnej ceny pre domácnosti.

Hovorí sa o znížení dane z pridanej hodnoty (DPH) za plyn na nulu. Ak by to tak bolo, spomenutá domácnosť nebude platiť 3 300 eur, ale 2 760 eur ročne. Mesačne by teda ušetrila 46 eur, ale stále by platila o 120 eur viac ako minulý rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa