Skokový nárast cien energií sa stal už toľko omieľanou témou, že sa zdá, akoby všetko už bolo povedané. A vôbec, je pandémia, sú aj dôležitejšie veci. Samozrejme, zdravie je prvoradé. Aj ekonomika by však mala byť zdravá.

Ak sú banky ako krvný obeh a krv peniaze, priemysel je potom kostra ekonomiky. Čo chceme robiť so slabými kosťami, keď sa ekonomika bude chcieť po pandémii rozbehnúť? Na konferencii TREND Top Manažment 2021 zaznelo niekoľko myšlienok, ktoré si stojí za to pripomenúť. Aby sme neskôr neľutovali.

Duslo Šaľa – plyn preplácame 6-násobne

Duslo Šaľa je najväčší spotrebiteľ plynu na Slovensku s podielom 10 – 11 percent. Keď sa v minulosti staval plynovod Bratstvo, ktorý je dnes jednou z najväčších križovatiek plynu v Európe, staval sa tak, aby nešiel ďaleko od Šale.

Šéf podniku Petr Bláha vie zhodnotiť podmienky na Slovensku a porovnať ich v rámci regiónu. Duslo má totiž výrobu aj v Česku a Nemecku. A vie, že by stačilo prevádzku prehodiť za rieku Moravu a ušetrili by 20 miliónov eur ročne. Len z dôvodu nastavenia regulácií a poplatkov.

tovaren
Neprehliadnite

Duslo po uši v problémoch, zmluvné dodávky AdBlue plní, nových zákazníkov však neprijme

Lenže to nie je ich hlavná starosť, stratu 20 miliónov postupne vymažú. Starosti im robí niečo iné. Nevedia, na čom sú, sú v neistote. A nie kvôli podnikaniu, ale kvôli krokom, ktoré robí vláda. Komunikácia je chaotická, jeden člen vlády povie jedno, druhý druhé. Niečo sa dohodne, ale po čase je to inak.

Strategické rozhodnutia sa podniku robia ťažko, keď manažment ani akcionár nevie, na čom je. Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. A kým nie je, tak netreba robiť zmätky. A keď už niečo dohodnuté je, nemeniť to znovu o rok.

Vláda nemusí vymýšľať koleso nanovo

Čo má vláda robiť? Zrýchliť, nevymýšľať koleso, pokojne skopírovať fungujúce systémy zo zahraničia a možno ich mierne upraviť pre naše pomery.

Späť k peniazom. Je zvláštne, že keď ešte za dávnych čias stáli povolenky 5 eur, podnik dostal desiatky miliónov eur ako kompenzáciu vysokých nákladov. Teraz, keď stoja viac ako 10-násobok, dostali ako odškodné 3 milióny.

V jednej chvíli sa šéf Duslo Šaľa obráti na šéfa SPP, Richarda Prokypčáka a povie, že za plyn platia 6-násobok ceny, ktorú platili ešte pred rokom.

Teraz som podpisoval faktúru za plyn za október. Stálo na nej 42 miliónov eur. Minulý rok sme o tomto čase mali rovnakú spotrebu, platili sme 6 miliónov. Museli sme obmedziť výrobu.
Petr Bláha, šéf Dusla Šaľa

Otázka znie: Vadí to niekomu, že Duslo obmedzí výrobu? Nuž, záleží od toho, či chceme mať hnojivá z domácej produkcie, alebo sa spoliehať na import. Ak nebudeme hnojiť, potravín bude menej a budú drahšie, prípadne opäť môžeme staviť na import.

To isté platí o močovine, ktorú potrebujú všetci, čo jazdia na naftu. A tiež o gumárenských chemikáliách, ktoré potrebuje automobilový priemysel, či lepidlách pre papierenský a polygrafický priemysel.

Slovalco – v zahraničí si priemysel chránia

Milan Veselý je generálnym riaditeľom najväčšieho spotrebiteľa elektriny na Slovensku. Slovalco má podiel na spotrebe približne 8 percent. O jeho problémoch TREND v minulosti písal. Pán Veselý sa zhodne s pánom Blahom, ktorý na konferencii TRENDu sedí vedľa neho.

Rozumie, že vláda zdedila reguláciu, ktorá nefunguje, a preto musí naprávať aj veci z minulosti. Na to sa však nedá vyhovárať aj ďalšie roky. Jednotliví ministri často prejavia záujem o problémy priemyslu, ale vláda ako celok sa nevie dohodnúť.

Spoločnosť plne podporuje snahu o zníženie emisií, ale nie takýmto spôsobom. Snaha o horúčkovité zníženie emisií chaotickým spôsobom môže narobiť viac škody ako úžitku.

V hlinikárni Slovalco obmedzujú pre rast cien silovej elektriny výrobu, ak sa situácia nezmení, hrozí v budúcnosti aj jej úplné zastavenie. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na štvrtkovom tlačovom brífingu v Žiari nad Hronom prisľúbil priemyslu pomoc zmenou kompenzácií z Environmentálneho fondu. Na snímke zľava   generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) 30. septembra 2021. FOTO TASR – Lukáš Mužla
Neprehliadnite

Slovalco začína utlmovať výrobu a odstavuje ďalšie pece. Boris Kollár chce priemyslu pomôcť

Už na európskej úrovni prichádzajú opatrenia, ktoré sa potom upravujú, opravujú a menia. Potom to príde na národnú úroveň a štáty si to majú implementovať podľa ľubovôle. Tak sa to nerobí, do psej matere, povedal by klasik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa