Sporitelia, ktorí majú peniaze uložené v dlhopisových dôchodkových fondoch, budú mať s veľkou pravdepodobnosťou nakoniec menej peňazí ako ľudia, spoliehajúci sa v starobe len na štát. Súčasná vláda v snahe zvrátiť negatívny trend nízkych výnosov pripravuje presun väčšiny sporiteľov z dlhopisových do indexových fondov. Aj to však má v prípade nečakaného prepadu trhov svoj riziká, na čo upozorňujú aj viacerí odborníci. Ísť tak radšej cestou väčšej istoty, alebo potenciálne vyššieho dôchodku? „Takzvaná predvolená stratégia prináša najlepší pomer výnosov a rizika,“ vysvetľuje pre TREND jeden zo spoluautorov prichádzajúcich zmien v dôchodkovom systéme, ekonómom sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky Jánom Šebom.

Po prípadnom schválení návrhu reformy dôchodkového sporenia môže po skončení programového výberu mesačný príjem penzistov klesnúť až o polovicu. Tvrdí to Slovenská asociácia aktuárov. Nebude razantný pokles príjmu v starobe vážny problém?

Na základe pravdepodobnosti robíme rôzne modely budúcej výšky penzií. Najmenšie riziko nízkych dôchodkov nám vyšlo práve nastavením kombinovaného výberu. Po odchode do penzie sa na dve rovnaké časti rozdelia peniaze zarobené v druhom pilieri. Prvá polovica sa v závislosti od strednej dĺžky života vyplatí v rámci programového výberu. Udeje sa tak napríklad počas desiatich rokov. Peniaze určené na vyplácanie programového výberu budú v dlhopisoch. Vďaka tomu môže byť druhá polovica peňazí oveľa dlhšie investovaná v lepšie zarábajúcich fondoch, napríklad indexových. Práve dlhšie zhodnocovanie úspor môže nakoniec priniesť vyšší doživotný dôchodok.

Slovenská spoločnosť aktuárov sa teda mýli?

Chápem, v čom je z ich pohľadu riziko. Napríklad ak bude stredná dĺžka života na penzií 20 rokov, v rámci programového výberu si prvú polovicu peňazí penzista vyberie počas desiatich rokov života na penzii. Po prežití tohto obdobia je aj naďalej štatisticky vysoká šanca na dlhý život. Z pohľadu poisťovní je to riziko a výsledkom má byť nižší dôchodok.

Lenže práve možnosť lepšie zhodnotiť peniaze môže nakoniec eliminovať toto riziko a priniesť vyššiu penziu. Veľa bude závisieť od investičnej stratégie sporiteľa. Z môjho pohľadu je najdôležitejšie umožniť peniaze čo najdlhšie investovať v rámci takzvanej agresívnej stratégie. Napríklad v už spomínaných indexových fondoch. Tým sa výrazne eliminuje riziko zakúpenia nízkej anuity.

Anuita je doživotný dôchodok od súkromnej poisťovne. Teoreticky tesne pred kúpou penzie môžu prísť vysoké pády finančných trhov a sporiteľ utrpí obrovské straty. To riziko eliminuje presúvanie peňazí práve do bezpečných dlhopisov.

Tu vás zastavím. V žiadnom prípade nejde o bezpečné cenné papiere. Pri pohľade na dlhodobo nízke výnosy ide o najnebezpečnejší finančný nástroj druhého piliera. Z pohľadu potreby slušného dôchodkové zabezpečenia je sporenie v dlhopisoch extrémne rizikové. Bodka. To je môj odborný názor získaný na základe dlhoročných skúsenosti.

Zo súčasného pohľadu sú naozaj najviac ziskové indexové fondy. Lenže o pár desiatok rokov to tak byť nemusí. Navyše z dlhodobého pohľadu dlhopisové fondy podliehajú menším výkyvom ako indexové. Tesne pred odchodom do penzie je ich riziko nečakanej straty oveľa nižšie. Nie je až príliš riskantné mať všetky peniaze až do konca v indexoch?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa