Peniaze vložené do firemného výskumu sú investíciou do budúcnosti. Jedine rast produktivity práce totiž dokáže priniesť výrobu s vysokou pridanou hodnotou. Pre vedenie firmy je potom relatívne jednoduché zvyšovať mzdy zamestnancov. Rastúce zisky totiž vytvárajú priestor na razantnejšie zvyšovanie platov.

Pri voľnom európskom trhu práce je dobré vedieť, v ktorom štáte je najviac inovatívnych spoločností. Automaticky to je totiž krajina s budúcim vysokým rastom životnej úrovne. Odpoveď na to hľadal v najnovšom prieskume Európsky štatistický úrad. Jeho experti v rámci jednotlivých krajín zisťovali, koľko percent spoločností investovalo peniaze do inovácie produktov alebo zlepšovania obchodných procesov. Pre vytvorenie celistvejšieho obrazu ide o spriemerovaný údaj od začiatku roka 2018 do konca roku 2020.

Grécke prekvapenie

Na základe získaných dát inovuje každá druhá európska firma. Najvyšší podiel takto orientovaných podnikov má Grécko. V prímorskom štáte inovuje až 73 percent spoločností. Za dobrým výsledkom je najmä vláda v Aténach. Výdavky štátu na vedu a výskum prepočítané na jedného obyvateľa stúpli od roku 2011 do roku 2021 z 58 na 152 eur. Je to druhý najvyšší percentuálny nárast v rámci celej Európskej únie. Prvenstvo má Lotyšsko, ktoré v rovnakom období zvýšilo tieto výdavky zo 14 na 45 eur. V priebehu desiatich rokov tak grécke výdavky narástli o 162 a Lotyšské o 221 percent.

Masívnymi investíciami do vedy a výskumu sa vyznačujú najmä bohaté krajiny. Grécko je výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Prímorská ekonomika totiž musí skromne hospodáriť minimálne do konca dekády a až potom sa naplno prejaví pozitívny vplyv reforiem. Dôvodom je obrovský balvan v podobe najvyššieho verejného dlhu v celej Európskej únii. Ten v roku 2020 dosiahol hodnotu 206,3 percenta HDP a vlani klesol na 194,5 percenta HDP.

Ďalšie vrcholové priečky európske rebríčka krajín s najviac inovatívnymi firmami patria len bohatým štátom. Na druhom mieste je Belgicko, tretie Nemecko a štvrté Fínsko.

Dravosť posledných a Česko

Na chvoste rebríčka sú naopak krajiny profitujúce z lacnej pracovnej sily. Najmenej inovatívnych firiem je v Rumunsku, a to len 10,7 percenta. Nasleduje Lotyšsko, Maďarsko a Španielsko. Z poslednej štvorky sa snažia dostať preč najmä Lotyšsko a Maďarsko.

V oboch krajinách vlády výdavky na vedu a výskum prudko zvyšujú. Pri pohľade na dáta nie je prekvapením zlá pozícia Španielska. Vláda v Madride totiž ako jediná znížila výdavky na vedu a výskum. Po prepočítaní na jedného obyvateľa to znamenalo mierny pokles zo 155 na 152 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa