Daniari začnú už o pár dní posielať daňovníkom takzvaný index daňovej spoľahlivosti. Týka sa to všetkých právnických i fyzických podnikateľských osôb, čiže takmer 607-tisíc subjektov.

Finančná správa (FS SR) každému udeľuje jasné hodnotenie – buď sú vysoko spoľahliví, spoľahliví, menej spoľahliví alebo nehodnotení. Jednotlivým subjektom to oznámi do 31. januára. Rozdelenie daniarmi určili na základe dát do 30. novembra 2022.

Oznámenie dostanú tí živnostníci či firmy, ktorým uplynuli dva roky od konca roka, v ktorom sa registrovali na daň z príjmov, teda do konca decembra 2020. Daniari do 31. júla 2023 zašlú oznámenie o indexe aj tým, u ktorých dôjde k zmene indexu, alebo sa stanú nehodnotenými.

Správca dane posudzoval 15 kritérií, za každé pridelil určitý počet bodov. Čím menej bodov daňovník získa, tým má lepšie hodnotenie indexu. Posudzuje sa napríklad, či podnikateľ podal načas daňové priznanie, kontrolný výkaz, hlásenie o vyúčtovaní dane, či načas a v správnej výške zaplatil daň, colný dlh, alebo či neblokoval daňovú kontrolu. Prehodnocovanie indexu bude pravidelne každého polroka.

Daniari chcú zverejniť index

Pôvodne sa prvýkrát malo hodnotenie daňovníkov zverejniť na webe finančnej správy do konca vlaňajšieho septembra. Podľa informácií TRENDU to nakoniec daniari chystajú najneskôr v apríli tohto roka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa