Lulovi da Silvovi gratulujú politickí lídri z celého sveta. Mnohí od neho očakávajú zmenu kurzu v rámci záchrany Amazonského pralesa, ktorý doterajší prezident Jair Bolsonaro vo veľkom odlesňoval. Nový brazílsky prezident L. da Silva však môže priniesť aj zmenu do geopolitickej rétoriky. Gratulujú mu všetci, od Emmanuela Macrona, cez Ursulu von der Leyenovú, Rishiho Sunaka, Joe Bidena, Vladimira Putina aj Volodymyra Zelenského. Lula da Silva však pred pár mesiacmi pre časopis Time uviedol, že „na konflikte na Ukrajine, má tak ako V. Putin svoj podiel aj V. Zelenský, rovnako ako to bolo počas vojny v Iraku, kde mal podiel na rozpútaní konfliktu George Bush aj Saddám Husajn, pretože za vojnu nikdy nie je zodpovedná iba jedna osoba.“ Výroky novej hlavy brazílskeho štátu krátko po voľbách pripomína aj portál Politico.

Krátko po vypuknutí konfliktu na Ukrajine, Lula da Silva kritizoval aj amerického prezidenta Joe Bidena za to, že neurobil viac preto, aby ku konfliktu vôbec nedošlo. V rozhovore pre Time skritizoval aj medzinárodné spoločenstvo, ktoré podľa neho urobilo chybu, keď neprimerane oslavovalo V. Zelenského namiesto toho, aby sa sústredilo viac na rokovania o ukončení konfliktu.

Víťazstvo s príchuťou napätia

Po prezidentských voľbách sa odmlčal dosluhujúci prezident Jair Bolsonaro. Jeho priaznivci po oznámení výsledkov volieb začali blokovať viaceré cestné ťahy. Tesné víťazstvo L. da Silvu, aj mlčanie J. Bolsonara môže podľa britského Economistu predznamenávať aj to, že kým sa nový prezident ujme funkcie v prvý januárový deň 2023, krajinu dovtedy môže čakať obdobie plné napätia a sporov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa