Typickým znakom domáceho realitného trhu sú obrovské cenové rozdiely medzi regiónmi. Suma zaplatená za garáž v hlavnom meste postačí v odľahlejších dedinách na kúpu staršieho rodinného domu. V oblastiach s malým počtom dobre platených pracovných príležitostí zarobia majitelia na prenájme ledva sto eur za mesiac. V priemyselne rozvinutých častiach krajiny dokáže zisk z neho konkurovať mesačnému príjmu slabšie plateného zamestnanca.

Hypotéka priniesla bohatstvo

Napriek spomínaným rozdielom je za posledné roky vidieť jeden spoločný trend. Vlastnenie nehnuteľnosti prinieslo ľuďom razantný nárast nominálneho bohatstva. Majetok slovenskej domácnosti od roku 2017 do roku 2021 vzrástol o 40 percent na 97-tisíc eur. „K zvýšeniu bohatstva v najväčšej miere prispel vysoký rast cien nehnuteľností,“ konštatuje Národná banka Slovenska.

Konkrétne, domácnostiam bez hypotéky narástol majetok z 82-tisíc eur na 114-tisíc eur. Ľuďom s úverom na bývanie z 58-tisíc eur na 89-tisíc eur. Ide o obrovský rozdiel oproti domácnostiam žijúcim v podnájme. Pri nich prišlo k nárastu čistého majetku z 2 200 eur na 5 500 eur. Tvrdé dáta ukazujú, že investície do nehnuteľnosti sa oplatili, a to aj v prípade obstarania s pomocou hypotéky.

Kúpa vlastnej strechy nad hlavou pomohla zvýšiť hodnotu majetku najmä mladým rodinám. Vo vekovej kategórií od 16 do 34 rokov prišlo k zhodnoteniu majetku o 112 percent na takmer 72-tisíc eur. Na druhom mieste skončili domácnosti, ktorých členovia mali 75 a viac rokov. Pri nich prišlo k percentuálnemu nárastu o 77 percent na viac ako 82-tisíc eur. Všetky spomínané čísla čistého bohatstva sú medián.

Aj z dlhšieho pohľadu ako v príkladoch spomínaných päť rokov je možné označiť za investičné terno kúpu pozemku, bytu alebo domu. „Priemerné ročné zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti od roku 2002 predstavuje 8,08 percenta, čím sa výkonnosť slovenských nehnuteľností doťahuje aj na známy americký akciový index S&P 500,“ hovorí Tomáš Cár, Head of Real Estate Transactions spoločnosti 365.invest. Tento vývoj je možné pripísať najmä dvom faktorom – nedostatočnej ponuke nových bytov a lacným hypotékam.

Ceny sú na vrchole

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa