Od vypuknutia súčasnej inflačnej krízy sa zavedenie eura javilo ako výhoda. Národné meny okolitých štátov oslabovali voči doláru oveľa razantnejšie ako euro. Spoločná európska mena svojou silou dokázala lepšie tlmiť prudké zdražovanie energetických komodít obchodovaných v americkej mene. Slovensko vďaka tomu malo od nástupu prudkého zdražovania takmer vždy najnižšiu infláciu v regióne Vyšehradskej štvorky.

Od Nového roka sa situácia začala postupne meniť v prospech koruny. „Česká inflácia od začiatku roka klesá o dosť razantnejšie než slovenská. Dokonca ide o viac než štvornásobne rýchlejší pokles,“ hovorí Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank. Od januára do apríla tohto roku klesla česká inflácia o 4,8 percentuálneho bodu na 14,3 percenta. V rovnakom období slovenská inflácia klesla o 1,1 percentuálneho bodu na 14,0 percenta. Ide o medziročné porovnanie od Európskeho štatistického úrad Eurostat.

Česká inflácia s veľkou pravdepodobnosťou už v máji skončí na nižšej hodnote ako slovenská. „Česká národná banka prognózuje májovú infláciu na medziročnej úrovni 11,6 percenta a slovenská 11,9 percenta,“ dodáva L. Kovanda. Ide síce o rast cien v národných metodikách, ale aj po použití jednotnej európskej bude na tom s veľkou pravdepodobnosťou Česká republika lepšie ako Slovensko. Zdražovanie bolo naposledy u západných susedov miernejšie ako v domácej ekonomike v auguste 2021. V tom mesiaci mala česká inflácia hodnotu 3,1 percenta a slovenská 3,3 percenta.

Michl verzus Fiala

Menová politika má byť nezávislá od vlády. Prípadné spory ohľadne ekonomického smerovania krajiny sa väčšinou riešia za zatvorenými dverami. Nepísané pravidlo pár týždňov dozadu porušil guvernér Českej národnej banky Aleš Michl kritikou predsedu vlády Petra Fialu. Vplyvný bankár premiérovi vyčítal nedostatočné znižovanie výdavkov štátneho rozpočtu. Práve prísna fiškálna politika spolu s vysokými úrokovými sadzbami sú najlepšou kombináciou na skrotenie vysokej inflácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa