Česko raz pristúpi k prijatiu spoločnej európskej meny. Takmer nikto si však netrúfa hádať, kedy to nastane. Dnes to určite nebude. Vládu pevne drží skeptický názor odmietania eura, k maastrichtským kritériám pristupuje Česko veľmi vlažne.

Tiché výkriky do tmy

Nedávne vyjadrenie predsedníčky koaličnej TOP 09 Markéty Pekarovej Adamovej rozvírili vody nenápadného odkladania nezvratnej povinnosti. Šéfka strany na programovej konferencii povedala, že na prijatie eura vidí ako realistický rok 2030. Predvídanie českého osudu okamžite narazilo na bariéry.

Vedúca Občianska demokratická strana (ODS) na čele s premiérom P. Fialom je voči vyhláseniu skeptická. „Čo bude v roku 2030, uvidíme. Ja sa na túto otázku, hovorím sám za seba, nepozerám ideologicky. Pre mňa je to skutočne otázka, čo je výhodné pre Česko a jeho občanov,“ konštatoval premiér. Podľa jeho slov nebude v terajšom volebnom období Snemovne prijatie eura aktuálnou témou. Krajina euro prijímať nebude.

Česko napriek terajšiemu odklonu od spoločnej európskej meny pokračuje v napĺňaní maastrichtských kritérií. Vláda zároveň umožní firmám viesť účtovníctvo v eurách.

Český ekonóm Lukáš Kovanda.
Neprehliadnite

Ekonóm Kovanda: Dlhy a dotovanie slabších krajín sú vizitkou nedokončeného projektu eurozóny

Posledný výrazný odklon od sľúbeného prijatia eura pritom Česko zažilo už v roku 2006. Vtedajšia Paroubkova vláda plánovala prijať jednotnú európsku menu v roku 2010. Problém nastal pri znížení deficitu verejného rozpočtu.

Reformu verejných financií, zabezpečujúcu vstup do eurozóny, nestihli zodpovední do konca roku 2006 uskutočniť. Radikálne škrty v sociálnom systéme poslanci neodsúhlasili. Schodok sa neudržal pod tromi percentami výkonnosti ekonomiky. V danom roku vystrelil na 3,8 percenta HDP. Od prísľubu splnenia podmienky na prijatie eura Česko na dlhý čas upustilo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa