Svet v posledných mesiacoch čoraz viac trápi prudký rast cien. Enormné zdražovanie vidieť hlavne na raste cien nehnuteľností, automobilov a stavebných materiálov. S príchodom nového roka skokovo stúpnu sumy na faktúrach za elektrickú energiu a plyn. Výsledkom má byť inflácia pohybujúca sa okolo úrovne piatich percent.

Takémuto prudkému zdražovaniu budú Slováci čeliť v prvom štvrťroku 2022. Potom začne inflácia postupne strácať na sile a do dvoch rokov sa vráti na požadovanú úroveň dvoch percent. Takto vidí rast domácich cien v najnovšej analýze Národná banka Slovenska (NBS). Inými slovami, netreba prepadať panike a všetko bude dobré. Aj bez prijatí opatrení na zastavenie prudkého rastu cien.

Česi dramaticky zvyšujú úroky

V nie tak vzdialenej Prahe vidia situáciu diametrálne odlišne. V snahe skrotiť prudký rast cien dramaticky zvýšila Česká národná banka (ČNB) úroky. Jej banková rada v posledný deň septembra zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 1,50 percenta. Ide o najrazantnejší rast od roku 1997.

Zhodou okolnosti približne pred 24 rokmi si česká menová politika stanovila jasný cieľ. Udržať dlhodobú infláciu na hodnote dvoch percent. Inšpiráciou k tomuto záväzku bolo úspešné fungovanie bohatých západných štátov. Práve cenová stabilita bola dlhodobo pokladaná za jeden z hlavných znakov úspešnej krajiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa