Zemný plyn je najlacnejší od jesene 2021, teda na 18-measčných minimách. Z dlhodobého pohľadu sú ceny stále vysoko, pretože 50 eur za MWh sa v Európe neplatilo ešte nikdy. Z krátkodobého pohľadu je situácia výborná, pretože plyn stál počas väčšiny posledného roka niekoľkonásobne viac.

HiNAS  2.0 dokáže nielen v reálnom čase kormidlovať, medzi jeho schopnosti patrí napríklad aj výber optimálnej trasy, vďaka čomu vie ušetriť nielen čas, ale aj palivo. Samozrejmosťou je aj fakt, že sa zbytočne nepribližuje k iným lodiam v snahe vyhnúť sa kolízii.
Neprehliadnite

Ceny plynu momentálne nižšie nepôjdu, na dne číha Ázia a skupuje LNG

Trh so zemným plynom má za sebou maximálne turbulentné obdobie, nikdy predtým sa tak často nestávalo, aby sa cena zemného plynu menila o desať percent (a viac) počas jediného obchodného dňa.

To platí aj pre Spojené štáty, ktoré sú z pohľadu produkcie zemného plynu sebestačné a dokonca ho aj vyvážajú. V USA sa tak stalo v priebehu osemnástich dní, v Európe to bolo dokonca 20 dní, z toho počas dvoch dní sa cena menila až o 20 a viac percent.

Dvadsať dní sa možno nezdá veľa, ale doterajšie maximá za posledné tri desaťročia boli 14 dní, a to v rokoch 1996 a 2001. Dvadsať obchodných dní je však vlastne celý jeden obchodný mesiac. Inak povedané, priemernému obchodníkovi takto poskočila cena aspoň raz za dva týždne. Niet divu, že mnohí sa z trhu sťahovali, a likvidita vysychala.

Pokoj, alebo len ticho pred búrkou?

Momentálne sa situácia upokojila, pretože na trhu je nižšie riziko. Zima je miernejšia ako obvykle, zásobníky v problémovej Európe sú dostatočne naplnené a dopyt po plyne v Ázii je o niečo slabší. I tam je miernejšia zima a plynom sa predzásobili, pretože čakali väčšie problémy s dodávkami. Čína bola v lockdowne a tamojšia ekonomika sa začala otvárať len nedávno.

Odborníci si myslia, že hoci posledný rok bol extrémny, na podobné výkyvy sa treba pripraviť. To neznamená, že ceny musia ísť opäť na niekoľkonásobok dnešnej ceny, ale skrátka cena môže prudko kolísať nahor aj nadol.

A opäť sa to týka nielen Európy, ale aj Spojených štátov, kde sú ceny nižšie. Dopyt po zemnom plyne v USA stúpol za poslednú dekádu o 25 percent, exporty však stúpli trojnásobne. A to najmä preto, že v Európe a Ázii sú ceny oveľa vyššie a na trhu je arbitráž.

Aj po započítaní nákladov na prepravu sa to skrátka oplatí. Európa si môže povedať, že našťastie. Aj americký plyn vo forme LNG pomohol stabilizovať situáciu v Európe. Podiel Spojených štátov na európskom trhu sa zdvojnásobil, pričom spolu s Nórskom dodali v treťom kvartáli roka 2022 takmer polovicu celkového importu plynu do EÚ.

Zatiaľ čo spotreba a exporty rástli, zásobníky zostávajú rovnaké. To je práve zdrojom problémov, pretože ak stav zásobníkov klesá pod sezónny priemer, výkyvy cien sú oveľa vyššie, ako býva zvykom. Momentálne sú zásoby vyššie, ako je sezónny priemer, a to spolu s výhľadom na teplé počasie drží ceny plynu v dolnej časti obchodného pásma za posledný rok či dva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa