Rastúce ceny bytov trápia nielen vládu a mladých ľudí, ale aj analytikov a štatistikov. Tí nedávno zverejnili dáta o raste cien nehnuteľnosti, ktoré sa výrazne líšia.

Kým zverejnené dáta zo Štatistického úradu hovoria o dvojpercentnom medziročnom raste cien v prvom štvrťroku, údaje Národnej Banky Slovenska (NBS) spred mesiaca ukázali takmer 16-percentný rast cien. Ako je možné, že rozdiel je taký veľký?

Na leteckej snímke developerský projekt Guthaus v Bratislave.
Neprehliadnite

Vlastné bývanie sa stáva luxusom. Dokedy budú ceny rásť a byty dostupné?

Iná metodika

Obe inštitúcie pritom vychádzajú z rovnakého dátového zdroja - z databázy cenovej mapy nehnuteľností Národnej asociácie realitných kancelárií (NARKS). Hlavný rozdiel je v metodike vyhodnocovania dát.

Štátni štatistici počítajú s realizačnými cenami nehnuteľností, teda z cien získaných z reálne uskutočnených predajov. Analytici NBS zase berú do úvahy ponukové ceny z inzerátov, ktoré môžu byť vyššie ako finálna predajná cena bytu či domu. Peter Majer, hovorca NBS, vysvetľuje, že pri výpočte cenových indexov sa zameriavajú na ponukové ceny, pretože pri nich majú vyšší počet pozorovaní a lepšie pokrytie naprieč regiónmi Slovenska.

Navyše, na trhu nie sú dostatočné dáta o realizačných cenách bytov. Jednotlivé realitné kancelárie ich nie vždy zverejňujú. „Dokonca ani kataster, ktorý eviduje všetky predajné zmluvy a vklady, nemá takéto dáta v spracovanej podobe,“ tvrdí Peter Porubský, analytik Nehnuteľnosti.sk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa