Roky 2020 až 2023 budú slúžiť generáciám ekonómov ako ukážkový príklad toho, čo je a čo nie je inflácia, ako vzniká a ako sa končí. Kým pohľad do minulosti bude jednoduchý, aktuálny pohľad je pre mnohých mätúci.

Napriek prudkému poklesu inflácie z posledných mesiacov mnoho ekonómov, najmä z radov centrálnych bankárov, stále tvrdí, že svetu hrozí mzdovo-cenová špirála. Odkazujú na rast platov, ako aj jadrovej inflácie ťahanej službami, ktoré spustia ďalší nárast inflácie.

Táto teória má toľko dier ako ementál. Nepodporuje ju história a ani racionálna ekonomická analýza. Doteraz svet videl infláciu ťahanú ponukou – najmä prudkým rastom cien energií, ktoré sa prejavili v cenách mnohých tovarov a služieb. Ekonomickí pesimisti sa obávajú, že ponuková inflácia sa môže zmeniť na dopytovú infláciu, ktorú je treba brzdiť vysokými úrokovými sadzbami.

V skutočnosti však dopytová inflácia závisí prakticky iba od jedného parametra – rastu kúpnej sily obyvateľstva. Pokiaľ kúpna sila obyvateľstva klesá, tak ako v súčasnosti, a nezvyšuje ju prudký nárast zadlženia domácností a vlád, dopytová inflácia je chiméra.

Skutočnosť, že prudký pokles inflácie pokračuje nezávisle od politiky centrálnych bánk, naznačili španielske májové dáta inflácie. Tá bola v apríli na úrovni 3,8 percenta a očakávalo sa, že poklesne na 3,3 percenta. V skutočnosti skončila na úrovni 2,9 percenta. Ide o dvojročné minimá.

Ešte pár mesiacov a inflácia v Španielsku bude nielen pod cieľom ECB, ale po lete môže dokonca prepadnúť do deflácie. Centrálni bankári budú ale kričať, že oni sledujú jadrovú infláciu očistenú o ceny energií a potravín. Tá v Španielsku stále ostáva na úrovni 6,1 percenta.

Avšak s tým, ako bude inflácia ďalej klesať, bude pre nich čoraz ťažšie odkazovať sa na jadrovú infláciu. Po prvé, mandátom ECB nie je jadrová inflácia, a po druhé, jadrová inflácia je v súčasných ekonomických podmienkach iba oneskoreným odrazom hlavnej inflácie.

Pohľad na hlavnú a jadrovú infláciu v mnohých krajinách sveta, kde začala inflácia klesať, ukazuje, že jadrová inflácia je oneskorená za hlavnou infláciou o niekoľko mesiacov v závislosti od lokálnych podmienok. Nakoniec však hlavnú infláciu bude nasledovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa