Cena surového kravského mlieka láme na Slovensku historické rekordy. Celý mliekarenský sektor sa tým destabilizuje, pretože situácia v prvovýrobe vytvára tlak na spracovateľov a tí následne narážajú na obchodnú politiku reťazcov. Napriek tomu, že za posledný rok sa zvýšila aj spotrebiteľská cena mliečnych výrobkov, odbytová cena koncových mliečnych výrobkov nerastie takým tempom ako cena surového mlieka. „Odbytové ceny spracovaného mlieka a mliekarenských výrobkov, ktoré mliekarňam platia obchodníci, nekopírujú rast nákupnej ceny surového mlieka v plnej miere,“ konštatuje prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marian Šolty.

Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka z produkcie slovenských prvovýrobcov bola v decembri minulého roka takmer 53 centov za liter, čo bolo oproti decembru 2021 o 16 centov viac. V januári táto cena klesla, síce len o 0,33 centu, avšak podľa riaditeľky Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Margity Štefánikovej vysiela aj tento malý pokles jasný signál. „Musíme smutne konštatovať, že krivka nárastu nákupných cien surového mlieka sa na začiatku tohto roka zlomila a nákupné ceny mlieka začínajú klesať,“ vysvetľuje.

Tento smútok sa dá pochopiť, keďže zo zvýšenej ceny za surové mlieko vedeli prvovýrobcovia aspoň čiastočne sanovať enormne vysoké vstupné náklady. Za minulý rok bola priemerná nákupná cena surového mlieka 43,5 centu za liter. V porovnaní s priemernou cenou za rok 2021 to je o 11 centov viac a je to 33-percentný nárast. Náklady prvovýrobcov však podľa M. Štefánikovej stúpli v priemere o takmer 40 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa