Rusko-ukrajinský konflikt jasne poukázal na to, kde má Slovensko medzery v zamestnávaní ľudí z tretích krajín. Po podkrievkou tento problém „buble“ už pekných pár rokov, aktuálne sa len vyostril.

 

V súvislosti s masívnou migračnou vlnou treba pripraviť balík vládnych zákonov, ktorý by to mohol komplexne riešiť. Vláda Eduarda Hegera zatiaľ skôr pod vplyvom okolností ponúka krátkodobé riešenia, tie dlhodobejšie bude ešte len hľadať.

Napríklad aj to, ako umožniť utečencom registrovať sa na úradoch práce, prípadne umožniť im plnohodnotný vstup na náš trh a za akých podmienok. Aktuálne sú utečenci z Ukrajiny registrovaní len cez cudzineckú políciu a ak si chcú nájsť novú prácu, musia tak urobiť priamo, bez pomoci štátu.

Vlani bolo na Slovensku zamestnaných viac ako 50-tisíc ukrajinských zamestnancov. Ako pre TREND hovorí Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), u ich členov pôsobili najmä v oblasti nákladnej dopravy a stavebníctva.

„V súčasnosti nemáme informácie o tom, že by už podniky začali zamestnávať Ukrajincov, ktorí prišli na Slovensko v rámci vojnového konfliktu. Požiadali však o prácu napríklad v segmente gastra, hotelierstva a cestovného ruchu,“ konštatuje M. Hošták pre TREND.

Tisícky ľudí čakajú na prechod na Slovensko, aktuálne sú to najmä matky s deťmi, keďže muži nemôžu opustiť Ukrajinu.

„Urobíme zo Slovenska jednu veľkú špongiu, ktorá bude schopná absolvovať takýto nával utečencov z Ukrajiny,“ povedal minister financií Igor Matovič na tlačovej konferencii 26. februára 2022. Schéma pomoci by sa mala vraj rozširovať cez osem ministerstiev, cez viaceré legislatívne návrhy a takzvanú schému lex Ukrajina.

Ľudia chýbajú, miest je dosť

Na trhu je rekordný počet voľných pracovných ponúk, avšak pre mnohých utečencov sme stále len tranzitnou krajinou.

„Slováci sa nemusia báť, že by si kvôli tomu prácu nenašli, prípadne by sa to dotklo ich platov. Prichádzajú najmä ženy s deťmi, keďže muži sa musia vrátiť späť na Ukrajinu,“ konštatuje M. Hošták. Uplatnenie by si Ukrajinci našli napríklad v gastro, hoteliérstve, cestovnom ruchu, prípadne pri pomocných prácach v sociálnej oblasti, ale napríklad aj v obchodnom sektore.

Ako pre TREND hovorí Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), mnohí zamestnávatelia po pandémii plánujú robiť nábory a zvyšovať počet pracovných síl.

„Tu vidíme priestor pre vojnových utečencov, ktorí plánujú krátkodobo či na dlhšie obdobie zostať na slovenskom trhu práce. Niektoré sektory dlhodobo evidujú nedostatok ľudí, vedia ich okamžite prijať,“ dodala.

Práca na zmluvu i dohodu

„Na Slovensku máme práce dosť aj pre Ukrajincov“, myslí si tiež minister práce Milan Krajniak.

Ponuky pre nich sú zverejnené na portáli sluzbyzamestnanosti.gov.sk. K 10. marcu tam bolo evidovaných 82 103 voľných pracovných miest od 6 581 zamestnávateľov. Ukrajinci tvoria dlhodobo takmer 50 percent všetkých pracovníkov z tretích krajín. V januári 2022 ich pracovalo na Slovensku viac ako 19 300, z toho bolo viac ako 13-tisíc mužov.

Podľa zákona o azyle sa aktuálne osobám utekajúcim pred vojnou po požiadaní udeľuje dočasné útočisko. Na základe tohto statusu získajú doklad o tolerovanom pobyte s označením odídenec. Zamestnávateľ môže v zmysle zákona o službách zamestnanosti následne odídenca zamestnať bez povolenia na zamestnanie. Nevyžaduje sa ani potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, uvádza Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce.

Ukrajinci tak získajú rovnaký prístup k pracovným podmienkam ako Slováci. Firmy ich môžu zamestnávať na pracovnú zmluvu alebo formou dohody. Ak bolo podľa hovorkyne niekomu udelené dočasné útočisko, firma to musí do siedmich pracovných dní oznámiť úradu práce formou informačnej karty, a to pri vzniku i ukončení práce.

Doložiť treba aj kópiu pracovnoprávneho vzťahu i kópiu dokladu o tolerovanom pobyte na Slovensku s označením odídenec. „Momentálne pripravujeme návrhy na uľahčenie integrácie odídencov z Ukrajiny na trhu práce. Tie budú predmetom rokovania vlády,“ konštatovala E. Rovenská pre TREND.

Nedostatok kvalifikovaných ľudí i nízky plat

Známe sú aj ďalšie dáta. Z výsledkov najaktuálnejšieho sčítania obyvateľov Slovenska vyplýva, že 9 451 trvalo bývajúcich obyvateľov má ukrajinskú národnosť. Na tuzemskom pracovnom trhu pôsobí podľa agentúry Grafton takmer 20-tisíc ľudí z Ukrajiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa