Slovensko ešte pred pár týždňami využilo fintu voči ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Platbu za ruský plyn, ktorá mala zo Slovenska odísť 20. apríla, poslalo už na konci marca. Rezort hospodárstva si tak pod vedením Richarda Sulíka vytvoril časový vankúš. 

Ďalšia úhrada bude už o tri dni, teda 20. mája. Vláda Eduarda Hegera trvala na tom, že sa k problému postavíme rovnako ako iné európske krajiny. Tie však nemajú jednotný postoj.

Čo sa týka platieb za plyn, Slovensko zrejme bude postupovať podľa platnej zmluvy, ktorá hovorí o platbe v eurách, potvrdila to aj hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková. Otázkou zostáva, či Slovensku nehrozí podobný scenár ako v Bulharsku či Poľsku, kde V. Putin už pred pár týždňami vypol plyn. 

Ruský plynárenský gigant Gazprom vtedy ako dôvod uviedol nezaplatenie v rubľoch. Treba však povedať, že uvedeným krajinám končili dlhodobé zmluvy, tie nechceli predĺžiť, pretože našli iné vhodné energetické alternatívy na zabezpečenie vlastných potrieb. 

EÚ otáča, o rubľových účtoch mlčí

Problém je v tom, že Kremeľ dekrétom z konca marca žiada od odberateľov z „nepriateľských krajín“, teda z krajín uplatňujúcich voči Rusku sankcie vrátane štátov EÚ, zriadenie nielen eurového či dolárového účtu, ale aj účtu rubľového, tvrdí český ekonóm Lukáš Kovanda.

Doterajšie vyjadrenia predstaviteľov Európskej komisie znie, že zriadenie rubľového účtu je obídením európskych sankcií.

„Lenže v pripravovanom precizovanom dokumente Brusel o postoji k založeniu rubľového účtu mlčí. To je zarážajúce, pretože ide o jadro celej veci. Doteraz nikde písomne nedeklaroval, že zriadenie rubľového účtu je porušením sankcií,“ zamýšľa sa ekonóm. Takýto záver je podľa neho len vágnou formou ústnych vyjadrení bruselských úradníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa