Reformná jeseň sa zmenila na zúrivý boj o moc. Pre sabotovanie reforiem sa otriasla pozícia Sme rodina. Aj bez hlasou tejto koaličnej strany prešla v parlamente prvým čítaním reforma nemocníc. Stalo sa tak za účasti samotného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). „Poslanci hlasujúci za túto reformu sú hrdinovia,“ povedal.

Premiér takto tvrdo za presadenie reformy zabojoval po prvý raz. No otvorenej kritike Sme rodina sa radšej vyhol. Túto nevďačnú úlohu na seba zobral líder SaS Richard Sulík. Ten sa viac krát verejne opýtal: „Načo nám je v koalícií Boris Kollár, keď sabotuje každú dobrú reformu a viac si rozumie s opozíciou?“ Tvrdé slová mali až podozrivo malý dopad. Dôvodom je pasca schovaná v daňovo-odvodovej reforme.

na snimke  - Viktor Orbán predseda vlády Maďarska a Igor Matovič predseda vlady SR  na stretnutí v BUDAPEŠŤI
Neprehliadnite

Dorazí maďarský populizmus aj na Slovensko? Budapešť stanovila maximálne ceny benzínu a nafty

Sulík verzus Kollár a Matovič

Pre slovenských liberálov je červenou čiarou zvyšovanie daní. Takéto snahy v koalícií tvrdo blokujú. Súhlas s dočasným zvýšením dane z pridanej hodnoty (DPH) počas vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) považuje R. Sulík za jednu zo svojich najväčších politických chýb. „Nič nie je tak stále, ako dočasné zvýšenie daní a takúto chybu dva krát nespravím,“ povedal. V súčasnej koalícií práve on zastavil úvahy o zvýšení sadzby DPH z 20 až na 25 percent.

Takýto rast v časoch vysokej inflácie by spôsobil katastrofu. Napríklad nákup v hodnote 100 eur automaticky zdražie na 104,17 eura. Priemerný rast cien sa skončil v októbri na hodnote 5,1 percenta. Ide o najvyšší rast inflácie za posledných trinásť rokov. Aj bez zvyšovania daní čelí krajina prudkému zdražovaniu a tento problém bude v nasledujúcich mesiacoch len narastať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa