Základom prosperujúcej spoločnosti je vysoká cena práce. Tvrdenie, ktoré platí jedine v kombinácii s nízkou nezamestnanosťou. Práve splnenie týchto dvoch faktorov je základom vybudovania špičkového zdravotníctva, školstva a štedrého sociálneho systém. Spolu s politikmi, ktorí používajú vysoké príjmy na rozvoj krajiny, nie na vytvorenie bohatej vrstvy spriaznených oligarchov.

Práve posledný bod je problémom Slovenska. Miestna cena práce posledných trinásť rokov relatívne slušne rastie. Konkrétne od roku 2008 do roku 2021 stúpla zo sedem eur na 14,2 eura. Počas rovnakého časového obdobia dosiahlo lepší výsledok len osem štátov Európskej únie. Deviatu pozíciu spolu so Slovenskom obsadilo Slovinsko. Nasledovalo Francúzsko, ktorého priemerná hodinová cena práce vzrástla o 6,1 eura, Estónsko o 6,6 eura a Česko o 6,1 eura. Bohaté Taliansko skončilo až na 19 mieste a miestna cena práce vzrástla len o 4,1 eura.

Pomerne vysoký rast príjmov sa neprejavil v až tak razantnom zvyšovaní kvality života. Slovenské vlády majú dlhodobo problém rozumne investovať peniaze. Od vzniku samostatnej republiky napríklad nedokázali postaviť špičkovú univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Ani jedna slovenská univerzita nie je medzi 500 najlepšími v Európskej únií a doteraz nestojí ani diaľnica z Bratislavy do Košíc. Peniaze skončili v mnohých prípadoch v spriatelených firmách a vytvorili silnú vrstvu slovenských oligarchov.

Západ zvyšuje náskok

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa