Zrušiť živnostníkom paušálne výdavky a zobrať im všetky odpočítateľné položky na daňovníka, manželku i dieťa. Takúto predstavu mal minister financií Igor Matovič na konci minulého roka, keď počas troch dní ohlasoval svoju novú daňovo-odvodovú reformu. Po deviatich mesiacoch sa po nej zľahla zem. Pre živnostníkov je to však dobrá správa, narobila by im v praxi viac škody ako osohu.

„Výsledný návrh daňovej reformy nijako nereflektuje skutočné problémy živnostníkov a malých podnikateľov, naopak, vyvoláva obavy a predstavuje pre nich novú hrozbu,“ reagovala vtedy Miriam Bellušová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu.

Okrem toho upozornila na to, že porovnávať status zamestnanca a živnostníka je nezmysel. Jeden vykonáva závislú činnosť a druhý podniká vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, ručí celým majetkom a sám zamestnáva ďalšie osoby.

Zruší sa zlá reforma? Bolo by to lepšie

Aká je teda situácia v súčasnosti? Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), hovorí, že živnostníci a drobní podnikatelia boli pravdepodobne tou kategóriou, ktorú v posledných dvoch rokoch zasiahli pandemické opatrenia úplne najviac.

„Závisí od ideologického naladenia vlády, či preferuje v ekonomike viac ľudí vo vzťahu zamestnávateľ-zamestnanec, alebo viac ľudí, ktorí sa rozhodli pre čiastočný odchod zo sociálneho systému a spod noriem Zákonníka práce, čiže skúšajú šťastie v podnikateľskom vzťahu,“ dodáva M. Vlachynský pre TREND.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám 16. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Matovič láme sľuby, tvrdá otočka pri daniach i odvodoch. Slováci sa ocitli v plíživej pasci

Po pripravovanej Matovičovej reforme by ich zmeny však riadne zaboleli. Už vlani v INESS prepočítali dosahy na prax a zistili, že kým český živnostník s tržbami 30-tisíc eur ročne by zaplatil jednorazovo na daniach a odvodoch 2 588 eur, maďarský živnostník 1 649 eur, avšak ten slovenský až 3 843 eur. Po novej daňovo-odvodovej reforme by však zaplatil až 8 700 eur. Inak povedané, Slovák by zaplatil päťkrát viac ako živnostník v Maďarsku a trikrát viac ako v Česku.

Z toho vidieť, že pre Slovákov by bola situácia v biznise mimoriadne nevýhodná. „Zavedením týchto reštrikcií by začala časť podnikateľov rozmýšľať nad sídlom podnikania v inej krajine. Medzi najbližšie lákavé destinácie by zrejme patrilo Česko či Maďarsko,“ uviedla pre TREND účtovná poradkyňa pre dane, mzdy a odvody Jaroslava Lukačovičová.

Jeden paušál pre všetkých skončil

Dobré podmienky u susedov sa však tiež už menia. Aj v Česku však dôjde k novinkám zrejme od roku 2023. V niečom sú pozitívne, v

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa