Karanténa ľudí kvôli koronavírusu sa dotkla nielen MHD, ale aj zdielaných služieb dopravy na bicykloch. Niektoré mestá spúšťajú požičiavanie bicyklov až od júna, iné to už spravili v máji. Fungujú však v obmedzenom režime a riešia problém hygieny.

Bratislava: konkurenčný boj

V hlavnom meste zdieľané bicykle fungujú už dva roky. Prevádzka je celoročná, takže fungovala aj počas karantény v marci a apríli. Slovnaft, ktorý systém prevádzkuje, tvrdí, že počas pandémie sa záujem o bicyklovanie dokonca zvýšil. Počet bicyklov s otepľovaním navyšuje a teraz ich má 350 až 400.

V najbližších mesiacoch chce firma rozširovať aj počet dokovacích staníc „Cieľom pre tento rok je mať v meste viac ako 100 staníc, teraz ich je 83,“ uvádza Anton Molnár, hovorca Slovnaftu.

Stojiská v Bratislave chýbajú najmä na hlavnej železničnej stanici či na stanici Nové mesto. Problém s rozširovaním stojísk pre bicykle je najmä byrokracii, v ich schvaľovaní úradmi v meste.

Slovnaft chce rozšíriť bicykovanie aj do vzdialenejších mestských častí ako sú Rača a Vajnory. Aj preto očakáva zvýšenie dopytu po bikesharingu.

Neprehliadnite

Košice zvyšujú náskok v bikesharingu. Za akú cenu?

 V Rači však nedávno podpísali zmluvu s konkurenčnou firmou Antik Telecom, ktorá už prevádzkuje bikesharing v Košiciach. Spustiť služby by mala od začiatku júna s 80 bicyklami. Mestská časť by mala prispievať na drobné opravy zdieľaných bicyklov.

Ceny výpožičiek Slovnaft v tomto roku meniť neplánuje. Mesačný paušál s polhodinovými jazdami bez obmedzenia ich počtu je za deväť eur.  Ročný za 29,4 eur a pre študentov za necelých 20 eur. Konkurečný Antik ponúka mesačný paušál za päť eur a ročný za 30 eur.

Platnosť kreditného lístka na Slovnaft Bajk nie je časovo obmedzená, človek preto môže svoj kredit využívať aj naďalej.

Čo sa týka hygieny, bicykle pravidelne  dezinfikujú technici v teréne. „Zameriavajú sa najmä na najviac využívané plochy – riadidlá, klávesnicu, sedlá a zámky,“ dodáva A. Molnár.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa