Slovenská ekonomika sa bez pracovníkov zo zahraničia nedokáže rýchlo zotaviť z hospodárskych škôd spôsobených šírením covidu-19. Dopyt po pracovnej sile výrazne prekonáva ponuku hlavne v oblasti nachádzajúcej sa medzi mestami Bratislava, Nitra a Trnava. V takzvanom slovenskom zlatom trojuholníku firmám čoraz viac chýbajú vysoko motivovaní zamestnanci zo Srbska a Ukrajiny.

Od vypuknutia pandémie slovenský trh práce opustilo 9 147 cudzincov. Výsledkom odchodu približne každého desiateho cudzinca je nedostatok pracovnej sily na pozíciách operátor výroby a montér strojov a zariadení. Odchádzajúcich ľudí nie je ľahké nahradiť hlavne z dvoch dôvodov.

Po prvé, za platy pohybujúce sa okolo minimálnej mzdy nemajú prepustení Slováci veľký záujem manuálne montovať jednoduché súčiastky. Po druhé, rekvalifikácia na zložitejšie pracovné pozície trvá niekoľko mesiacov až rok. Vysústružiť zo železa novú súčiastku je totiž možné len po zvládnutí deskriptívnej geometrie a čítania technických výkresov.

V slovenskom vzdelávacom systéme mladí ľudia tieto vedomosti získajú po troch rokoch štúdia a vystavený výučný list im otvára brány do takmer každej výrobnej haly v krajine. V porovnaní s nimi majú nezamestnaní preškolení napríliš úzku špecializáciu oveľa menej možností uplatnenia a aj to je jeden z dôvodov nízkeho záujmu o rekvalifikácie.

Firmy lákajú Ukrajincov aj Srbov

V takto nastavenom systéme priemyselnej výroby je nemožné okamžite nahradiť odchádzajúcich cudzincov slovenskými nezamestnanými. Lenže po skončení pandémie domáce podniky nezvládnu nárast zákaziek bez dostatku obrábačov kovov, frézarov, čí sústružníkov. „Ak by takáto situácia pretrvávala dlhšie obdobie a nepodarilo by sa vtiahnuť späť do aktivity viac ľudí alebo rekvalifikovať nezamestnaných, mohlo by to do určitej miery predstavovať obmedzujúci faktor pri očakávanom raste produkcie v budúcnosti,“ upozornila v najnovšej analýze slovenského trhu práce Národná banka Slovenska (NBS).

Mnoho domácich firiem preto aj v čase prísneho lockdownu aktívne organizuje nábory pracovníkov z cudziny. „Aktuálne máme skúsenosti s náborom ukrajinských zamestnancov pre jedného z našich významných klientov. Títo zamestnanci sú aktívni v pracovnom procese v kmeňovom stave klienta aj počas pandémie, a dokonca aj nábor ďalej pokračuje,“ potvrdila marketingová špecialistka ManpowerGroup Slovensko Lena Nemeškalová.

Domáce firmy majú okrem Ukrajincov veľký záujem aj o Srbov. Pre obidve národnosti sú slovenské platy atraktívne a zároveň v ich rodných štátoch je nedostatok pracovných príležitostí. Navyše, získanie skúseností na slovenskom pracovnom trhu mnohým pomôže k zamestnaniu na lepšie platených pozíciách v Rakúsku a Nemecku. Rovnaký problém s nedostatkom pracovnej sily majú aj západné štáty a počas najbližších pár rokov vláda v Berlíne plánuje prijať viac ako jeden milión pracovníkov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie.

Vývoj nezamestnanosti na Slovensku počas pandémie v roku 2020.
Infogram

Odchod cudzincov nikomu nepomôže

V západných štátoch vyvoláva masívny nárast migrácie u mnohých domácich obyvateľov pocit, že cudzinci im berú prácu a znižujú mzdy. Tento trend sa v posledných rokoch začína objavovať aj v slovenskej ekonomike. Okamžitý odchod všetkých zahraničných pracovníkov čisto teoreticky vytvára priestor na zníženie nezamestnanosti na predkrízovú úroveň.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa