Kým úrovne produkcie ropy spred pandémie dosiahne USA možno koncom tohto roka, dopyt sa obnovil už vlani v lete. Preto zásoby ropy v USA neustále klesajú a tlačia ceny ropy aj palív nahor. Skrátka, veľa sa jazdí, ale málo sa ťaží.

Energetická agentúra IEA sa pomýlila v odhade dopytu

Vývoj v USA predznamenáva, čo je ďalším problémom pre trh s ropou. Zatiaľ čo producenti umŕtvení rokmi nízkych cien a ekologickými snahami nestíhajú, dopyt je silnejší, ako sa zdalo. Energetická agentúra IEA má zlozvyk. Notoricky podceňuje dopyt po rope, aby ho následne revidovala nahor.

Tento rok sa neponaučila a uvidíme celú procedúru znovu. Počas celého minulého roka neustále očakávala, ako bude trh v prebytku a zásoby pôjdu nahor. Toto sa však nedeje, zásoby pokračujú v poklese a to kvôli vysokému dopytu. V marci bude zverejňovať dáta za január a pravdepodobne bude musieť opäť revidovať dopyt nahor.

Podľa odhadov niektorých analytikov aj o 2 milióny barelov ropy denne. Agentúra totiž očakávala, že globálny dopyt po rope bude nižší. Avšak prvé odhady z Číny a Indie prekvapili a tak agentúra znížila odhad dopytu z krajín OECD. Avšak aj tam dopyt rastie. Dáta z USA skrátka nepustia, motoristi už jazdia ako pred pandémiou.

Zverejnenie tejto správy môže byť šokom pre tých, ktorí si stále myslia, že zásoby ropy začnú tento rok rásť.

Na pandémiu sa už nespoliehajte

Počas doterajších vĺn pandémie bolo zvykom, že ceny ropy a palív klesali, pretože sa menej jazdilo. Lenže pandémia slabne, čochvíľa to už ani nebude pandémia. Veľké lockdowny sú minulosťou.

Jesenný nástup variantu delta priniesol dokonca nárast cien palív. Dôvodom bol už vtedy fakt, že trh nebol dostatočne zásobený. Vo výrobe a preprave palív chýbali ľudia, pretože odišli z pracovného trhu, boli chorí alebo v karanténe. Lenže motoristi nejazdili menej, ale viac ako predtým.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa