Klienti bánk sa postupne prispôsobujú technickým novinkám, s ktorými prichádzajú banky. Zatiaľ čo mnohí si výhody elektronického bankovníctva nevedia vynachváliť, stále je dosť klientov, ktorí by s bankou chceli komunikovať tradične. Teda zájsť si na pobočku, a tam si vybrať aj vložiť peniaze, založiť si účet a robiť ďalšie finančné transakcie tak, ako predtým.

Vo viacerých regiónoch Slovenska sa však postupne klasické pobočky bánk postupne vytrácajú, respektíve je ich menej ako bývalo. Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie pre TREND uviedol, že počty pobočiek bánk vo všeobecnosti v krajinách Európskej únie klesajú nepretržite už od roku 2008.

„Podľa údajov Európskej bankovej federácie v roku 2020 klesol počet pobočiek v EÚ priemerne o osem percent. Pokles počtu pobočiek je dôsledok zmeny klientskeho správania, keď klienti čoraz častejšie využívajú bankové elektronické služby, najmä v oblasti denného bankovníctva,“ vysvetľuje M. Laznia.

Analytik Slovenskej bankovej asociácie dodáva, že znižovanie počtu pobočiek ovplyvňuje aj postupná konsolidácia na bankovom trhu. „Podľa porovnania Svetovej banky je počet pobočiek na počet obyvateľov na Slovensku porovnateľný s okolitými krajinami. Na 100-tisíc obyvateľov starších ako 18 rokov je na Slovensku 23,3 pobočiek. Priemer krajín V4 je 22,7 pobočiek. Najmenej pobočiek na 100-tisíc dospelých obyvateľov je vo Fínsku (5), najviac v Luxembursku (59).“

Niektoré banky pobočky v menších mestách rušia

TREND zisťoval podrobnosti, koľko regionálnych pobočiek plánujú niektoré z bánk tento rok rušiť alebo už tak urobili v prvom polroku.

„Ak pod regionálnou pobočkou myslíme retailovú pobočku v menšom meste, tak žiadnu“, uviedla Nadežda Palušová, PR manažérka Oddelenia komunikácie Tatra banky.

Od fyzického kontaktu v pobočkách neplánuje tento rok veľký odklon ani Slovenská sporiteľňa. Jej hovorkyňa Marta Cesnaková uviedla: „Chceme byť nielen digitálnym lídrom s najväčším počtom klientov, ktorí využívajú elektronické bankovníctvo, ale aj bankou s najviac pobočkami vo všetkých regiónoch na Slovensku.“ Ako dodala, veľkosť pobočkovej (196) a bankomatovej siete (754) zaraďujú medzi svoje silné stránky a prispôsobujú ju aktuálnym požiadavkám trhu.

Naopak ČSOB pristúpila tento rok aj k rušeniu regionálnych pobočiek. Ako potvrdila hovorkyňa banky Anna Jamborová, od začiatku tohto roka sa počet ich pobočiek znížil o sedem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa