Finančné domy posledné roky ponúkali mizerné zhodnotenie peňazí. Slabé výnosy takmer úplne vymazali výhody sporiacich účtov a termínovaných vkladov. Pre nízke úroky bolo takmer jedno, na akom bankovom produkte majú ľudia uložene peniaze.

Situácia sa v najbližších mesiacoch začne meniť. Dôvodom je historická zmena v bilancii bankového sektora. „Prvýkrát sme v retaili zaznamenali stav, keď objem úverov predbehol objem vkladov,“ konštatuje Národná banka Slovenska. V júli prevýšil celkový objem úverov vklady o 2,7 miliardy eur. Takáto situácia skôr či neskôr vyústi v boj o likviditu a razantnejšie výnosy za uloženie peňazí v bankách.

Návrat úrokovej vojny

„Vo všeobecnosti už nejakú dobu je celkové loan-to-deposit ratio vyššie ako 100 percent a pri sprísňovaní menovej politiky preto budú zrejme banky adekvátne reagovať a postupne upravovať sadzby na vklady, keďže sú zdrojom financovania aktívnych, teda úverových, obchodov,“ hovorí hlavný analytik ČSOB banky Marek Gábriš. Väčšina ekonómov očakáva postupné zvyšovanie úrokov. Domáce banky budú s oneskorením niekoľkých mesiacov kopírovať rast základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.

Lenže realita môže byť nakoniec oveľa dramatickejšia. Domáce finančné ústavy sú posledné roky zvyknuté tvrdo bojovať o nových klientov. V minulosti prebiehala takzvaná úroková vojna pri hypotékach. Tá priniesla jedny z najlacnejších úverov na bývanie v rámci celej Európskej únie. Lacné pôžičky sa však v najbližších rokoch nevrátia. Napriek tomu úroková vojna môže byť späť už o pár mesiacov. Lenže tentoraz budú banky bojovať o vklady klientov. Rastúci objem depozít totiž znamená dosť peňazí na predaj drahších úverov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa