Rezort financií pripravuje zásadnú zmenu v oblasti odpočtu DPH pre firmy pri nákupe motorových vozidiel. Argumentuje tým, že chce väčšiu férovosť, ak podnikatelia využívajú autá aj na súkromné účely.
Na zmenu sa rezortu čakať nechce pridlho a platiť by mala už od začiatku júla tohto roku. Vo výsledku obmedzí odpočítanie celej DPH na polovicu, čo bude mať výrazný vplyv na cashflow mnohých firiem a nie je zaručené, že vyrieši nezrovnalosti v tom, ako autami podnikatelia jazdia.
Vyššie náklady
Kroky ministerstva majú byť súčasťou širšej stratégie, ktorej cieľom je znížiť administratívnu záťaž a eliminovať zneužívania systému, ktoré boli časté v minulosti. Do karát rezortu hrá, že podobné reštrikcie navrhuje aj samotná európska legislatíva a kopírujú ju aj viaceré okolité štáty.
V praxi pôjde o to, že podnikatelia budú môcť uplatniť odpočet DPH len na polovicu nákladov spojených s nákupom vozidla, náhradnými dielmi, pohonnými hmotami a službami, ako sú opravy či servis.
Podľa správy audítorskej a poradenskej spoločnosti KPMG by sa tak náklady na obstaranie a prevádzku osobných automobilov mohli firmám zvýšiť o viac ako desať percent.
Naopak, rezort financií predpokladá, že opatrenie zasiahne len približne desať percent podnikateľov, a to najmä tých, ktorí využívajú svoje firemné vozidlá na kombinované účely.
Zmena by však mala podľa analytikov aj niektorých opozičných poslancov priniesť skôr vyššie náklady pre podnikateľov, keďže zníženie odpočtu DPH povedie k nárastu nákladov na nákup a prevádzku motorových vozidiel o viac než desať percent.
To môže mať nepriaznivý vplyv na podnikateľské náklady, ktoré sa následne prenesú na ceny produktov a služieb na strane spotrebiteľov.
Nespokojnosť podnikateľov rastie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?