V závere mája zverejnili štatistici aprílové inflačné dáta v USA. Išlo o PCE deflátor v ekonomike, čo je alternatívny indikátor voči CPI inflácii. Jeho jadrová zložka rástla o 0,4 percenta na mesačnej báze a o 4,7 percenta medziročne. Bol to mierne vyšší rast, ako očakávali ekonómovia.

KK25 Štokholm - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell hovorí na podujatí organizovanom švédskou centrálnou bankou 10. januára 2023 v Štokholme. Pri boji s infláciou je životne dôležitá nezávislosť americkej centrálnej banky (Fed) od politického vplyvu, uviedol šéf Fedu Jerome Powell. Stabilizácia cien totiž vyžaduje ťažké rozhodnutia, ktoré môžu byť politicky nepopulárne. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell participates in a panel during a Central Bank Symposi
Neprehliadnite

Snaha o krotenie vysokých cien naráža na komplikácie. Inflácia mutuje

Domácnostiam to však zjavne nevadí, pretože ten istý prieskum ukázal, že výdavky vzrástli o 0,8 percenta mesačne, zatiaľ čo príjmy o 0,4 percenta mesačne. Práve silné výdavky spotrebiteľov analytikov zaskočili. Narúšajú totiž predstavu o čoraz slabšej ekonomike, ktorá by mala ťahať nadol aj infláciu.

Infláciu meranú metódou CPI za apríl zverejnili úrady už v prvej polovici mája. Jadrová inflácia vzrástla o 0,4 percenta na mesačnej báze a o 5,5 percenta medziročne. V tomto prípade nenastalo veľké prekvapenie.

Stabilné tempo rastu cien

Celková inflácia síce mierne spomaľuje, ale jadrová akoby sa zasekla a už niekoľko mesiacov ostáva na rovnakej úrovni. Od decembra do apríla nenastala žiadna významná zmena. V eurozóne dokonca jadrová inflácia do marca 2023 zrýchľovala a až v apríli si dala prestávku.

Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock
Aký je rozdiel medzi CPI a PCE infláciou?

Aký je rozdiel medzi CPI a PCE infláciou? Prieskum CPI je založený prieskume domácností. Váha jednotlivých položiek je fixná a aktualizuje sa raz ročne na základe reálnych výdavkov domácností. Meria len výdavky, ktoré domácnosti priamo platia, teda napríklad cenu zdravotného poistenia hradenú z odvodov nesleduje. Do prieskumu vchádzajú len domácnosti z miest.

PCE deflátor používaný v USA naproti tomu sleduje výdavky v dynamickej forme. Ak chlieb zdražie a ľudia ho budú kupovať menej, jeho váha poklesne. Najväčšiu váhu majú statky a služby, ktoré majú na výdavkoch najväčší podiel. Ak ľudia menia svoje preferencie, mení sa aj skladba a váha PCE deflátora. Ten sleduje oproti CPI väčšie spektrum tovarov a služieb. Sleduje výdavky všetkých domácnosti a neziskových organizácií.

Fed sa v roku 2012 rozhodol, že bude sledovať hlavne dáta PCE. Konkrétne jadrovú zložku, očistenú o energie a potraviny. Práve jadrový PCE deflátor vyjadruje hlavný cieľ Fedu, mal by rásť maximálne o 2 percentá ročne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa