Na ruské energie, okrem uhlia, Európska únia zatiaľ neuvalila žiadne sankcie. Napriek tomu ich európske firmy nechcú nakupovať z etických, ale aj technických dôvodov. Nie všetky spoločnosti sa ale k tomu stavajú rovnako.

Pred časom vyplávala na povrch informácia, že britský energetický gigant Shell nakúpil ruskú ropu s obrovskou zľavou. Po mohutnej negatívnej reakcii verejnosti sa spoločnosť ospravedlnila. A ruskú ropu už nenakupuje.

Európsky nedostatok diesla

Avšak omnoho väčším problémom európskeho trhu ako nedostatok ropy, je nedostatok diesla. Ruská ropa, ktorá sa prestala na kontinent dovážať v dostatočných objemoch, je totižto ideálna na produkciu tohto paliva určeného pre ťažie mechanizmy.  

Navyše, okrem vlastnej produkcie diesla, sa do Európy dováža jeho obrovské množstvo vyrobené v Rusku. Rusko je najväčší exportér diesla do EÚ, keď stojí za zhruba polovicou jej importu.

Kým Európa má diesla nedostatok a jeho cena je zhruba dvojnásobná oproti priemeru za posledných päť rokov, cena ruského diesla poskytuje obrovskú zľavu. Na nákupe jedného ruského tankera sa dajú ušetriť milióny.

To je dôvod, prečo niektoré spoločnosti hľadajú spôsob, ako nakúpiť ruské produkty, no pritom si nepoškodiť renomé. Jeden taký našiel britský Shell. Zdá sa, že sa z minulosti nepoučil.

Kedy náklad ruského diesla prestáva byť ruským dieslom? Na túto otázku odpovedá Javier Blas z Bloombergu.

Všetko je o správnej definícii

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa