Napriek pretrvávajúcej koronakríze, pomalom očkovaní či náznakom, že firmy budú v tomto roku skôr prepúšťať ako naberať ľudí, sa vo februári darí rásť akciovým trhom v Európe aj v USA. A nielen im. Otázne je či je tento optimizmus na mieste.

Všetko rastie

Len na ilustráciu – Euro Stoxx 50 vzrástol za posledný mesiac o 2,75 percenta, nemecký DAX index o necelé percento. Dole išiel len britský index FTSE 100 najmä kvôli reálnym dopadom brexitu na obchod s EÚ.

Darí sa aj rope. Ľahká americká ropa WTI už prekročila hranicu 60 dolárov za barel. Podobne nad 60 dolármi za barel sa drží aj severomorská ropa Brent už od konca januára.

Začiatkom týždňa vzrástla cena medi na Londýnskej burze kovov na 8 406 dolárov za tonu, čo je deväťročné maximum. Dopyt po tomto priemyselnom kove, ktorý a používa najmä v priemysle na výrobu káblov a rúr stúpa a producenti hlásia jeho nedostatok.

Aj striebro malo nedávno svoje svetlé chvíle, hoci skôr vďaka špekuláciách drobných investorov. Nehovoriac o cene bitcoinu, ktorá je vo výškach, aké si ešte vlani nevedel nikto predstaviť.

„Nálada na trhoch je za riziko, nezáleží na tom, či sa to týka ropy, akcií či drahých kovov. Trhy dokonca aj zlé správy považujú za dobré,“ hodnotí zvláštnu situáciu Colin Hamilton, šéf komodít v BMO Capital Markets.

Táto nálada môže naznačovať, že investori sú už zúfalí z vývoja na trhoch, ktorý popiera skoro všetky ekonomické poučky. Preto kupujú všetko, čo sa dá vo viere, že na niečom predsa len zarobia.

Bitcoin
Neprehliadnite

Tesla nákupom bitcoinu za 1,5 miliardy dolárov môže spustiť dominový efekt

Paralela so španielskou chrípkou

Optimistickí sú aj niektorí analytici z prieskumu agentúry Bloomberg. Odhadujú napríklad, že európsky akciový index Stoxx Europe 600 by mohol do konca tohto roka vzrásť od dvoch do siedmych percent.

„Vstupujeme do obdobia zrýchľovania rastu ekonomiky, pretože centrálne banky sa nechystajú sťahovať likviditu z obehu,“ tvrdí Mislav Matejka, stratég banky JPMorgan pre Bloomberg.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa