Situácia na východnej ukrajinskej hranici smeruje k eskalácii, ozbrojený stret sa nedá vylúčiť. Akciové trhy od začiatku tohto roka klesajú. Nové správy o tom, že ruský prezident Vladimir Putin už poslal armádu na východnú Ukrajinu, tlačia ceny akciových indexov najnižšie za posledných niekoľko mesiacov. Ako sa v minulosti správali akcie pri konfliktoch ?

Akcie vďaka technológiám rastú aj padajú rýchlejšie

Na úvod treba povedať, že novinky, ktoré sprevádzajú obchodovanie s akciami, ako je napríklad elektronické obchodovanie s pomocou algoritmov, robia finančný trh zraniteľnejší. V dobrých časoch akcie rastú oveľa prudšie ako rástli v minulosti, lenže to isté platí aj pri šokoch. Stačí si spomenúť na začiatok pandémie. Pred dekádami sa akcie obchodovali tak, že obchodník zdvihol telefón a zavolal brokerovi na burze.

V súčasnosti  sa milióny ľudí jedným ťuknutím prihlásia do platformy a druhým ťuknutím zlikvidujú portfólio. Kým to urobia, softvér, ktorý zaregistruje v headlinoch na Bloombergu vopred zadané kľúčové slová, počas milisekundy zadá desiatky príkazov na nákupy a predaje.

Likvidita na trhu môže vyschnúť. V jednom momente všetci budú chcieť predávať, no nebude nik, kto chce nakúpiť.  Prepady preto môžu byť oveľa divokejšie ako boli v minulosti. Na druhej strane trh má pre takéto situácie ochranu a v prípade núdze zastaví obchodovanie. Kto nestihol predať, má smolu, môže to skúsiť neskôr.

Najväčšie poklesy spôsobila druhá svetová vojna

Najväčšie poklesy akcií spôsobila, pochopiteľne, druhá svetová vojna. Keď Adolf Hitler napadol Poľsko, americké akcie si paradoxne nič nevšimli. Na začiatku septembra 1939 americký akciový index S&P 500 mierne stúpal.

Až na jar v roku 1940 trh pochopil, že je naozaj zle. Akcie klesli o 20 percent oproti úrovni, na ktorej boli na konci augusta 1939. Zotavenie im trvalo pol roka.

Potom prišiel december 1941, Pearl Harbor a vstup USA do vojny. Akcie klesli počas niekoľkých týždňov o viac ako desať  percent a do januára sa takmer úplne zotavili. Potom však počas roka 1942 akcie klesali. Úplne zotavenie nastalo až desať mesiacov po útoku.

Na konci vojny v septembri 1945 boli akcie o 38 percent vyššie ako na jej začiatku.

Arabsko-Izraelská vojna a ropa za 460 dolárov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa