Slovensko má rekord v úmrtiach, Česko v počte nakazených

Na Slovensku pribudlo 17 nových úmrtí na ochorenie Covid-19, ide o denný rekord. Celkovo tak doteraz zomrelo na toto ochorenie u nás 115 ľudí. V zdravotníckych zariadeniach na Slovensku je aktuálne hospitalizovaných 844 pacientov, potvrdené ochorenie Covid-19 má 680 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je momentálne 18 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 58 ľudí.

V Česku padol opäť nelichotivý nový rekord, keď za stredu pribudlo skoro až 15-tisíc nových prípadov, konkrétne 14 968. Rekordný prírastok nakazených zaznamenalo Česko aj v utorok, keď bolo potvrdených 11 984 nových prípadov. Na súvisiace komplikácie zomrelo v krajine už 1 739 pacientov a v nemocniciach sa aktuálne lieči vyše 4 400 pacientov. Zdravotnícky systém pomaly ale isto kolabuje.

Česká vláda z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie pristúpila k tvrdým a ráznym opatreniam. Od štvrtka rána sú uzavreté maloobchodné prevádzky, výnimky majú len predajne základného sortimentu a lekárne. Veľkoobchod funguje bez obmedzení. Vláda od štvrtka nariadila aj obmedzenie pohybu a kontaktov s výnimkou ciest do práce a na nákupy. Pohyb v prírode je umožnený, avšak spolu maximálne dvom osobám.

Koronavírus v Prahe
Neprehliadnite

Česi zaznamenali v stredu rekordných takmer 15-tisíc prípadov nákazy

Slováci očkovaniu na koronavírus neveria a nechcú ho

Ak by bolo očkovanie na Covid-19 dobrovoľné, dala by sa zaočkovať len necelá štvrtina obyvateľov (23,5 percenta), pričom v apríli tohto roka sa chcelo dať zaočkovať ešte 41 percent ľudí. Slováci sú skeptickí voči novej vakcíne a taktiež aj náchylní veriť konšpiračným sprisahaniam. Zároveň si nemyslia, že vírus je až taký nebezpečný, ako verejnosti podsúva vláda. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti MNFORCE a komunikačnej agentúry Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV.

Ak by očkovanie nariadil zamestnávateľ a zároveň by zamestnancom uhradil náklady, zaočkovať by sa dala takmer polovica z opýtaných. Najväčšiu ochotu dať sa zaočkovať deklarujú podľa prieskumu tí, ktorí v parlamentných voľbách volili koalíciu PS-Spolu (50 percent), stranu Za ľudí (43,8 percenta) a SaS (43,2 percenta).

KK22 Istanbul - Zdravotníčka ukazuje ampulku s prvou dávkou vakcíny na ochorenie Covid-19, ktorou zaočkuje lekára urgentnej medicíny Cemova Guna 9. októbra 2020. Vakcínu, ktorú vyvinula v Číne spoločnosť Sinovac Biotech, schválili na testovanie v 26 súkromných nemocniciach v Turecku. FOTO TASR/AP
A health worker displays a dose of a COVID-19 vaccine currently on phase III clinical trials to be administered to Cem Gun, an Emergency Medicine Physician at the Acibadem Hospital in Istanbul, Friday,
Neprehliadnite

Prieskum ukázal, že proti koronavírusu by sa dalo zaočkovať menej ľudí v porovnaní s aprílom

Špeciálny prokurátor je obvinený z korupcie

Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vo štvrtok ráno zadržala Národná a kriminálna agentúra (NAKA). Obvinili ho z viacerých skutkov vrátane trestného činu korupcie. Obvinenia vzniesli celkovo proti štyrom osobám. Meno prokurátora sa spomínalo v súvislosti s nitrianskymi oligarchami Bödörovcami, ale aj s obvineným Mariánom Kočnerom či bývalými vrcholovými funkcionármi polície.

Dušan Kováčik je vo svojej funkcii nepretržite od roku 2009. Špeciálny prokurátor dozoruje napríklad aj kauzu Gorila. Mandát mu uplynie na budúci rok, hoci sám niekoľkokrát spomenul, že plánuje skončiť skôr. Zrejme však nemal na mysli policajné putá. Zadržanie má súvisieť s možnou výpoveďou Ľudovíta Makóa, niekdajšieho šéfa kriminálneho úradu Finančnej správy. Vo veci naďalej platí informačné embargo, ktoré na vec uvalil dozorujúci prokurátor.

Na snímke špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v Bratislave vo štvrtok 22. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Špeciálneho prokurátora D. Kováčika obvinili z korupcie

Automobilka Kia prerušila na Slovensku výrobu

Spoločnosť Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline zastavila vo štvrtok výrobu v rannej zmene. Podľa hovorcu spoločnosti Jána Žgravčáka sú dôvodom problémy v dodávateľskom reťazci zo zahraničia z dôvodu koronakrízy. Ako doplnil, ide o nenahraditeľné diely.

Uvedené diely sa nedajú do áut domontovať dodatočne. ,,Popoludňajšiu zmenu sme preto už do práce nevolali a odstávka zatiaľ trvá jeden a pol zmeny," uviedol Žgravčák s tým, že o nočnej zmene sa zatiaľ nerozhodlo. Taktiež sa ani nevie ako a či vôbec budú odškodnení zamestnanci, ktorí museli zostať doma.

Na snímke budova automobilky Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom 7. júla 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Kia zastavila výrobu, dôvodom sú problémy dodávateľa

Obama varoval Bidena, aby neveril preferenciám

Exprezident USA Barack Obama varoval stúpencov demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena, aby sa nespoliehali na prieskumy, ktoré predpovedajú volebnú porážku prezidenta USA Donalda Trumpa. B. Obama pripomenul, že chyby v prieskumoch verejnej mienky prispeli k šokujúcemu Trumpovmu víťazstvu už v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2016 a takáto situácia sa podľa neho nesmie zopakovať.

Prieskumy vtedy jasne favorizovali Trumpovu demokratickú súperku Hillary Clintonovú, ktorá však napokon prehrala, pretože veľa ľudí vtedy zostalo doma a nešlo voliť. „Zleniveli a zaspali na vavrínoch,“ vyhlásil Obama a zároveň zaútočil na Donalda Trumpa, ktorý podľa neho „nie je schopný seriózne vykonávať svoju funkciu.“ Prezidentské voľby sa v USA uskutočnia v utorok 3. novembra.

Barack Obama
Neprehliadnite

Obama vyzval stúpencov Bidena, aby sa nespoliehali na predvolebné prieskumy