Jeho meno sa spomínalo v súvislosti s nitrianskymi oligarchami Bödörovcami, bývalými vrcholovými funkcionármi polície či viacerými známymimi kauzami. Kto je špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého podľa informácií Denníka N zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA)? Šéf úrad špeciálnej prokuratúry vo svojej funkcii pôsobil viac ako desaťročie. Známy je najmä tým, že dozoroval desiatky káuz bez obžaloby, úplne prvú podal len nedávno.  

Spolupráca s Takáčovcami

Zadržanie má súvisieť podľa viacerých spravodajských webov s výpoveďou Ľudovíta Makóa, niekdajšieho šéfa kriminálneho úradu Finančnej správy. Toho zaistila polícia nedávno aj pre násilnú trestnú činnosť, práve on mal ukázať prstom na D. Kováčika. Dôvodom je spolupráca s mafiánskou skupinou Takáčovcov, ktorá operovala aj na území Bratislavy. 

Martin Glváč
Neprehliadnite

Po vražde novinára Jána Kuciaka padali hlavy aj na najvyšších poschodiach

Kováčik sa objavil pri niekoľkých kauzách ešte dávno predtým, než ho zadržali elitní policajti. Špeciálneho prokurátora mala spomínať dvojica Norbert Bödör - Marian Kočner v komunikácii cez aplikáciu Threema. Kováčik mal vybavovať priaznivé výsledky vo viacerých trestných veciach, akúkoľvek spojitosť so spomínanou dvojicou dlhodobo odmietal. 

Kauza Gorila

Špeciálny prokurátor dozoruje napríklad aj kauzu Gorila, ktorá siaha do čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu z rokov 2002 až 2006. V byte na Vazovovej ulici v Bratislave sa mal stretávať spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s poprednými štátnymi funkcionármi. Kauza sa prevalila po zverejnení analytického prepisu rozhovorov v závere roka 2011. 

Kováčik sa vyznamenal aj pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Počas neho kritizoval novinárov, že prinášajú informácie z pozadia prípadu, sám pritom s vyšetrovaním nemal nič spoločné. 

Podozrivá hotovosť

Jeden z posledných medializovaných prípadov v súvislosti s Kováčikom súvisí s vkladom značného obnosu peňazí v banke. Čiastka presiahla úroveň 200-tisíc eur, špeciálny prokurátor na transakciu podľa vlastných slov zabudol odkiaľ peniaze pochádzali podrobne nevysvetlil. Operáciu banka podľa predpisov nahlásila, polícia však vklad financií následne detailne neskúmala.

Kočner
Neprehliadnite

Slovensko po Marianovi Kočnerovi. Zmeny zasiahli viacero kľúčových oblastí

Dušan Kováčik je vo svojej funkcii nepretržite od roku 2009. Mandát mu uplynie na budúci rok, hoci sám niekoľkokrát spomenul, že plánuje skončiť skôr. Zrejme nemyslel policajné putá. 

Skupina Penta je vlastníkom vydavateľstva News and Media Holding, pod ktoré patrí aj týždenník TREND.