Bývalé koaličné strany sa dnes dohodli, že budúcoročný deficit dosiahne 4,6 percenta HDP a na štátnom rozpočte sa už nič meniť nebude. Táto dohoda, premiérkou prezentovaná ako veľký úspech, je však azda len nepodareným vtipom. Pôvodné cieľové číslo pre deficit 3,8% HDP sa iba zvýšilo o výpadok zo zhoršenej makroekonomickej situácie (0,8% HDP), a dostali sme výsledok vo výške 4,6 percenta. Nič viac.
A to mali strany SDKÚ-DS, Most-Híd a KDH liberálov zo SaS takpovediac na lopatkách - tí napriek svojim volebným predsavzatiam pripustili zvyšovanie daní, aby deficit prispôsobili pomalému hospodárskemu rastu v budúcom roku. Na zníženie schodku vyzýva napríklad Jozef Kollár z tejto strany na svojom blogu. Ostatné koaličné partaje to mali logicky využiť na zmenšenie budúcoročnej sekery, nie na prizeranie sa jej rastu. Hlavne v situácii, keď štátna agentúra riadiaca spoločný dlh nedokázala predať nové dlhopisy (podobne ako s tým mal nedávno problémy euroval) a dlhová nákaza sa šíri už aj do ďalších a ďalších krajín eurozóny. Prečo túto situáciu bývalé koaličné strany nevyužili v prospech nápravy verejných financií ostáva záhadou. Predseda SaS Richard Sulík za zlý výsledok viní Most-Híd a KDH. Viac-menej isté však je, že po marcových voľbách bude vo vláde Smer-SD a na trojpercentný deficit v roku 2013 (záväzok voči Európe) môžeme zabudnúť.
Radičovej vláda s konsolidáciou verejných financií začala príliš neskoro po svojom nástupe - prvé legislatívne opatrenia vstúpili do platnosti až v januári 2011, teda pol roka po jej vymenovaní. Aj preto bol deficit v roku 2010 takmer osempercentný. Konsolidačný balíček na rok 2011 potom naozaj zabral, tam ministerstvo financií isto pochváliť treba. Ale že po vyslovení nedôvery vláde rezort pod vedením Ivana Mikloša už rezignuje na ďalší očakávaný diel zachraňovania slovenských verejných financií, ten s číslom 2012, to je naozaj zlý koniec relatívne dobrej vlády.