Upozornenie na úvod – článok môže obsahovať zvyšky feminizmu. Ale hádam raz za rok nám to muži prepáčia.

Pri príležitosti víkendového Medzinárodného dňa žien, blížiacich sa májových eurovolieb a gréckeho predsedníctva EÚ zverejnili európske orgány tento mesiac výsledky najväčšieho prieskumu o násilí na ženách v Európe. Medzi slovenskou verejnosťou je pomerne rozšírená anekdota, že každá piata žena je týraná, nie je to málo? No je. Lebo podľa aktuálneho europrieskumu sa s určitou formou fyzického alebo sexuálneho násilia stretla minimálne raz za život každá tretia plnoletá obyvateľka Európskej únie. Ženy žijúce v nejakej forme partnerského zväzku zažili takéto násilie zo strany terajšieho alebo predošlého partnera v dvadsiatich percentách.

Kto vie však, či by oveľa zarážajúcejšie výsledky nepriniesol prieskum o finančnom zabezpečení žien. Niečo sa dá dedukovať už z toľkokrát potvrdených mzdových rozdielov, ktoré sa následne prenášajú aj do výšky priznaného dôchodku. V priemere ženy naprieč úniou zarábajú na rovnakej pozícii a s rovnakou kvalifikáciou o niečo cez 16 percent menej ako muži.

Treba za tým ale sčasti vidieť i fakt, že často ženy sa dohodnú s partnermi, že oni sa budú starať nejakú dobu o domácnosť a malé deti. A muži potiahnu zatiaľ rodinu finančne.

Dobrou správou je, že počas rodičovskej je žena dôchodkovo poistená. To znamená, že roky strávené starostlivosťou o deti sa jej zohľadnia v dôchodku. Dokonca z vyššieho základu, ako je rodičovský príspevok - aktuálne 199,60 eur mesačne. Konkrétne je to 60 % z priemernej mzdy na Slovensku za predošlé roky, čo najmä u žien, ktoré rodičovstvom riešia stratu zamestnania je celkom dobrá pozícia.

Týmto ale dobré správy pre finančné zabezpečenie žien často končia. Ženy robia viac ako 70 percent rozhodnutí v rodine. Čo nakúpiť do chladničky, akú práčku, kam na predĺžený víkend. Napriek tomu  zaostávajú v rozhodovaní o celkovom delení rodinného rozpočtu a svojej finančnej budúcnosti.

Koľko žien sa už v pôrodnici rozhodne poistiť svojho potomka, no koľké z nich sa predtým zamyslia, či by nebolo rozumnejšie poistiť najskôr svoj príjem a zdravie. Detské poistky už kvôli všeobecným etickým princípom sú skôr na sporenie ako na na poistnú ochranu (otázku, či nie je potom lepšie dieťaťu niekde priamo sporiť bez skrytých poplatkov ako cez často predraženú životnú poistku, nechajme teraz bokom). Detská poistka napríklad nepokryje výpadok príjmu rodiča, ktorý strávi viac týždňov či aj mesiacov s chorým dieťaťom v nemocnici.

Veľmi často tiež ženy prenechávajú sporenie či hypotéky na manželov. V prípade rozvodu bývajú potom nemilo prekvapené, že sa im okrem zákonných alimentov neujde v podstate zo spoločne usporených peňazí takmer alebo vôbec nič. Prípadne po pár mesiacoch príde ostrá pripomienka od banky, že hypotéka na byt, v ktorom ostala bývať matka s deťmi, už viac mesiacov nie je splácaná.

Toto všetko nie sú veci momentálne akútnejšie ako vojnový konflikt na Ukrajine či blížiace sa prezidentské voľby. Ale kedy si tieto fakty pripomenúť alebo sa nad nimi zamyslieť, ak nie na 103. výročie Medzinárodného dňa žien? Ktorý sa mimochodom slávi na pamiatku štrajku desaťtisícok newyorských šičiek, ktoré sa takto pred vyše 100 rokmi snažili domôcť skrátenia pracovnej doby z desať na osem hodín denne a hlasovacích práv.