Kamarát a bývalý kolega Maťo Šiškovič si podal moje včerajšie nevychované zabŕdanie do bratislavského fiškálneho konsenzu. Rýchla predvíkendová reakcia:

  • Prvá otázka nebola o tom, či treba bezhlavo zvyšovať dane, ale či sú tieto užitočným nástrojom v celkovom konsolidačnom mixe. Koniec koncov, aj slovenská konsolidácia v 2011 je medzi príjmy a výdavky rozložená v princípe napoly. A tak je to OK. Naopak tvrdenie , že v budúcnosti nebudú žiadne nové/vyššie dane, je podľa môjho skromného názoru buď naivné, falošné alebo nebezpečné.
  • Zosekanie štátu k 30 percentám HDP už nie je iba o odstrání plytvania a korupcie (a aj to sa ľahšie povie ako urobí). Je o zásadných štrukturálnych škrtoch vo veľkých transferových programoch (kapitoly sociálnych vecí a zdravotníctva, najmä) a v mzdách vo verejnom sektore. Čo nie sú len kancelárske krysy ako Maťo a ja, ale napríklad aj učitelia a hasiči. Matematicky sa to azda urobiť dá. Ale dáva to zmysel?
  • Nazvať jednu, hoci zaujímavú a vplyvnú štúdiu (Alesina a Ardagnová, 2009) a možno názor OECD „konsenzom medzinárodných organizácií a mnohých ekonómov“ nie je poctivé (jeden známy disident) . Mimochodom, nepochybný talent používať politicky nabitý jazyk („zvyšovať“ dane vs. „šetriť“ výdavky) sa dá využiť skôr mimo kariérnej štátnej služby.
  • Pri relatívnych sektorových prioritách si neodporujeme – dôchodky sa dajú vysvetliť objektívnymi faktormi (ako som písal, „krajiny sa v nich môžu z dobrých dôvodov líšiť“), školstvo je podfinancované.
  • Aj toto je kontroverzné (Klub mladých socialistovOECD)?

Fiscal consolidation should privilege growth-friendly instruments as much as possible. While expenditure cuts are needed, fiscal retrenchment should preserve pro-growth programmes, and there is much scope for making government spending more efficient in many countries. Tax hikes should rely on the least growth-distorting instruments, such as taxes on immobile bases. There could also be greater recourse to green revenue, including receipts from green taxes and carbon trading, which would yield a double dividend of contributing to fiscal consolidation and encouraging green growth.