Fero platí za dvojizbový byt dvanásťtisíc korún mesačne, z toho deväťtisíc tvorí splátka hypotéky a zvyšok energie. Jano za rovnaký sociálny nájomný byt v tej istej štvrti mesta zaplatí takmer šesťtisíc korún, teda polovicu. Len preto, že jeho manželka má menej ako 35 rokov (prípadne sa musel vysťahovať z reštituovaného domu v centre) a tým pádom spĺňa podmienku pridelenia takéhoto bytu. Fero teda prispieva Janovi zo svojich daní na desaťročné ubytovanie. Ak by nevládal splácať, banka mu byt vezme. Ak Jano nebude platiť, dostane od obce náhradné ubytovanie. Ak vydrží platiť desať rokov, môže byt kúpiť za cenu spred desiatich rokov, navyše s takmer tretinovou zľavou, na ktorú sa poskladali všetci daňovníci. Vraj čo je to za nezmysel? Jeho názov znie „Návrh možností využitia súkromného kapitálu na financovanie výstavby nájomných bytov".

Vláda môže elegantne vyriešiť problém nájomníkov, ktorí sa budú musieť vysťahovať z reštituovaných domov. Pochváli sa ďalšou podporou mladých rodín. No ako pomôže sociálne najslabším ľuďom? Nijako. Rozhadzovaním aj ich daní na pseudosociálne nájomné bývanie ich ešte viac oberie. Riešenia ako zlepšiť dostupnosť bývania pre čo najviac ľudí existujú. Napríklad ponechať im viac z ich príjmov. Ale samozrejme, že nižšie dane nie sú takým dobrým marketingovým ťahom politikov, ako je rozdávanie dotácií. Nielen pre tzv. „sociálne slabšie" skupiny spomedzi obyvateľov, ale i neziskové spoločnosti a nepriamo stavebné firmy.

Nájomné byty vďaka vláde budú výhodným biznisom nielen pre stavebné sporiteľne. Na svoje si prídu aj nájomníci. Po desiatich rokoch si budú môcť byt, ktorého tretinu zaplatia ich spoluobčania, odkúpiť za zostatkovú cenu. No nebrali by ste to? Že sa tým nijako nerieši „nedostatok" nájomných bytov? A koho to zaujíma? Podstatné je, že si tí „správni" ľudia a firmy prídu na svoje.

A ešte jeden dôvod, prečo nájomné byty financované čo len z halieru „verejných" peňazí treba považovať za sociálnu pascu. Je zo života. Známy pred pár rokmi kúpil byt v Bratislave. To netušil, že o poschodie nad ním sa nachádza sociálny byt, patriaci mestskej časti. Zistil to až neskôr, keď bývalého nájomníka vystriedal ďalší sociálny prípad. Mladý adolescent totiž celý deň robí taký hluk, že to počujú susedia v okruhu niekoľkých poschodí. Sťažnosti nezaberajú, lebo rodič nájomníka je dobrý kamarát úradníkov. Susedia zvažujú predať byty, čo ale nebude také ľahké...

Zbavte sa hypoték, ide sa do nájmu!

Zdroj: pošli na vybrali.sme.sk