Nemocnica môže takto získať 1,7 milióna eur ročne naviac oproti ostatným nemocniciam. Viem, v slovenskom zdravotníctve to v porovnaní s výhodnými zmluvami pre rôzne kliniky  niekomu príde ako smiešna suma.

Po tete Anke a Klinike Kostka tu máme ďalší príklad svojvoľného rozhodovania štátnej poisťovne. Tentoraz však nejde o súkromného poskytovateľa, ale o novopostavenú nemocnicu ministerstva vnútra.

Nemocnica ministerstva vnútra v Bratislave, známa aj ako Nemocnica Sv. Michala, od 1. januára dostane napríklad za hospitalizáciu jedného pacienta na ARO namiesto doterajších 2 847 eur až 5 474 eur. Riaditelia iných nemocníc, ale aj ich pacienti, môžu len ticho závidieť.

Záhadné zvýšenie cien pre vyvolenú nemocnicu

Porovnanie cien hospitlizácií

Pritom od nových nemocníc sa právom očakáva, že prinesú úsporu. Vďaka nižším nákladom na opravy, vykurovanie a prevádzku, ako aj vďaka efektívnejšiemu manažmentu pacienta. Nie je dôvod, aby hospitalizácia v novej nemocnici stála viac.

Neobstojí argument náročnejšej či špičkovej, a teda drahej zdravotnej starostlivosti. Ten už vytiahla na svoju obranu aj samotná VšZP. Dohodnuté ceny sú totiž vyššie aj ako vo fakultných nemocniciach, ktoré riešia komplikovanejšie prípady. Prípady, ktoré do fakultných nemocníc posiela aj samotná nemocnica ministerstva vnútra.

VšZP na svoju obranu vytiahla aj to, že sa stará o ústavných činiteľov!, policajtov, hasičov, agentov SIS a podobne. Nevysvetlila však, prečo by sa žlčník poslanca či policajta mal liečiť inak ako náš žlčník.

Áno, takéto rezortné zdravotníctvo má svoje špecifiká. Ak si však vyžadujú viac peňazí, tieto náklady má hradiť daný rezort, nie systém solidárneho verejného zdravotného poistenia. No aj napriek tomu si myslím, že zakrývanie sa špeciálnym režimom slúži niečomu inému.

Zvýšenie cien pre Nemocnicu sv. Michala je netransparentné, účelové, nie je naň absolútne žiadny objektívny dôvod. Žiadna nemocnica v histórii taký skokový nárast nemala.

Tieto peniaze budú chýbať inde. Minister zdravotníctva preto musí bez ohľadu na blížiace sa voľby okamžite preveriť dramatický nárast cien VšZP pre túto nemocnicu.
Nevysvetliteľným navýšeniam sme mohli predísť, ak by SMER za tieto premrhané štyri roky zaviedol platbu za diagnózu (DRG).

S podrobnou znalosťou problematiky som presvedčený, že DRG sa dá zaviesť do jedného roka. Nie je to všeliek, ale prinesie to do zdravotníctva viac transparentnosti a spravodlivosti.

Viac o mojich zisteniach sa môžete dozvedieť aj na mojom webe.  

Ak sa vám blog páčil podporte ho na vybrali.sme.sk.