Pri jednom stretnutí so študentami som dostal veľmi širokú otázku „ako riadiť krajinu“.
Žiadalo si to široký úvod o tom, že je viacero filozofií, v princípe ľavicová a pravicová na jednej škále a liberálna a konzervatívna na druhej.
Je treba povedať, že určujúcim princípom je ľavica (monopol) – pravica (súťaž, trh).
O tom, čo je liberálny verzus konzervatívny by sa tu viedli príliš dlhé debaty.
Napríklad, počas čínskej histórie bol vždy spor o to, či je človek v princípe dobrý, alebo zlý. Konfucianizmus tvrdil, že zlý - a preto potrebuje prísne pravidlá. Budhizmus/taoizmus tvrdil, že dobrý - a preto treba len hmlisto ukázať cieľ a každý si musí nájsť vlastnú cestu (tao).

Prax je však vždy kvetnatejšia ako základná teória a aplikácia jednotlivých filozofii sa dnes javí ako hmlistá záležitosť. Preto sme sa aj v SaS rozhodli, že nebudeme hovoriť zoširoka, čo chceme presadiť (tzv. svetový mier), ale povieme to úplne konkrétne. Program SaS tak ide do hĺbky paragrafov a jednotlivých bodov zákonov.
Kvôli lepšej orientácii tu predstavím tri okruhy, na základe ktorých bol robený:

1. Zrušenie deformácií vlády Roberta Fica. Je potrebné:

Opäť zaviesť rovnú daň - postupne do roku 2019 ju znížiť až na 15%

Zrušiť daňové licencie, alias daň zo straty

Zaviesť slobodné odpisovanie majetku a straty (dnes vláda vo svojej chamtivosti predĺžila dobu odpisovania dlhodobého majetku s cieľom vybrať krátkodobo viac na dani zo zisku)

2. Komplexné reformy:

Zrušenie rigidných základov fungovania štátnej správy – je treba za výkon, napríklad pomer úspešne verzus neúspešne vybavených žiadostí od klientov (žiadateľov o niečo)

Odvodový bonus: dnes máme zbytočne komplikovaný systém, v ktorom sa nevyznajú ani zamestnanci Sociálnej poisťovne a príslušného ministerstva. Toto je treba zjednodušiť a úspory z efektívnosti ponechať tým, čo sa na neho skladajú. T.j. jedným z efektov budú vyššie čisté mzdy.

3. Opatrenia proti šikanovaniu zo strany úradníkov:

Zrušenie nezmyselných pokút typu „nemali ste na bločku mäkčene“, alebo „názov firmy ste mali veľkými písmenami.“

Štát nesmie žiadať doklady, ktoré vydáva iný úrad.

Všetky tlačivá, ktoré žiada štát musia byť k dispozícii elektronicky, neskôr aj komplet vyplniteľné elektronicky.

V jednoduchej forme si pozrite program tu: Ľudia, toto musíme schváliť čo najskôr

Politické presadenie programu
SaS nemôže vládnuť sama. Ale čím väčšiu váhu bude mať, tým viac z našich ekonomických opatrení sa presadí.
Ďalej, v minulom blogu som písal, že netreba čakať na príchod mesiáša.
Premiér pravicovej vlády bude mať v skutočnosti úlohu mediátora medzi jednotlivými stranami a jeho práca bude každodenná drina a rokovania. Pokojne túto funkciu doprajte tomu, koho navrhne strana, ktorá bude mať v rámci koalície najviac hlasov. To vôbec nemusí byť automaticky Procházka - dokonca to ani nemusí byť priamy člen niektorej strany. Takáto vláda potrebuje zodpovedného správcu, ktorý systematicky zjednoduší štát. "Lídra" ako krajina nepotrebujeme - nevedieme vojnu a vnútro-slovenské spory sú väčšinou len umelé marketingové štvanice z dielne Roberta Fica.

Veci typicky nefungujú tak, že všetko je dobré a stáva sa to postupne ešte lepšie.
Naopak, veľké krízy vedú k veľkým prerodom.
Novovek prišiel po temnom stredoveku a morovej rane, nie po nejakej prechádzke ružovým sadom. Takže vzdychať nad „stavom pravice“ nemá význam. Možno budeme až prekvapení, ako rýchlo sa po voľbách začnú veci meniť.

Autor je kandidátom č. 6 strany SaS