V minulosti vo svojich blogoch viackrát spomínal, že je cena zlata z veľkej časti manipulovaná obchodovaním nekrytých krátkych futures kontraktov na burze, takzvaných naked shorts.  Problém je však ten, ako to dokázať. Veľa ľudí, ktorí sa pohybujú  v investičnom biznise do reálnych komodít je často označovaných za fanatikov, pre ktorých je len rast prirodzený a každý pokles je zmanipulovaný a rast ceny donekonečna považujú za svätý grál.  Včerajšie obchodovanie na sviatok Troch kráľov však prinieslo veľmi krásny názorný príklad, ako je cena zlata tlačená dole. K tomu sa dostaneme nižšie. Zlato je často označované ako ochrana pred infláciou, pred menovým kolapsom a poistka pred systémovým rizikom. Zároveň je zlato forma peňazí a uchovávateľ hodnoty. Kým vo fyzickej forme skvele plní úlohy a očakávania, ktoré sú naň kladené, horšie je to s podvodom, ktorý sa volá papierové zlato.

Papierové zlato nie je na rozdiel od fyzického limitované, to znamená, že keď je napríklad reálne vyťaženého zlata toľko a toľko ton, pre obchodovanie na burze je ho možné vytvoriť nekonečne. Je to podobné ako s fiat menou, centrálna banka nie je limitovaná pri podpore svojich kumpánov pri tvorení dlhu a vytváraní meny z ničoho. Takže aby mohli centrálne banky, banky a entity stojace za nimi ovplyvňovať zlato, vymysleli sa nástroje, ktoré dokážu jeho cenu manipulovať. Až tak, že sa nehladí na žiadne fundamenty, nehladí sa na náklady ťažby. Cieľom ovplyvňovania ceny je držať cenu dole, aby unikla pozornosti bežných ľudí, volaných main street. Prečo? Je to obrana fiat mien, často zúfalá, keďže fiat meny majú jasný trend, ich kúpna sila klesá k nule. Preto si euro nekúpi toľko, čo si kúpilo pred desiatimi rokmi, preto si za jeden dolár dnes kúpite len približne 2% z toho, čo by ste zaň získali pred 100 rokmi.

Slová J.M.Keynesa, ohľadom inflácie, by sa mal každý študent ekonómie učiť naspamäť:

"Pri pokračujúcom procese inflácie môžu vlády zabaviť, tajne a nepozorovane, významnú časť bohatstva svojich občanov. Týmto spôsobom sa nielen konfiškuje, ale konfiškuje sa  svojvoľne.  A zatiaľ čo tento proces ochudobňuje väčšinu, niektorých obohacuje. Lenin mal isto pravdu . Neexistuje žiadny jemnejší a istejší prostriedok na rozvrátenie základov spoločnosti ako zničenie meny.“

12 rokov rastu zlata

Ako protiargument na manipulovanie ceny je často používané to, že však zlato rástlo počas dvanástich rokov, keby ho naozaj niekto manipuloval, nedopustil by predsa tak dlhý rast. Treba si však uvedomiť, že napriek sile, ktorú banky momentálne majú, nebolo tomu vždy tak. Nekončiaci prílev likvidity zo strany centrálnych plánovačov, sanujúci kolabujúci systém, je bankám k dispozícii len niekoľko posledných rokov.  Banky sú a boli vyšetrované aj v prípadoch manipulácie sadzby Libor, úrokových sadzieb hypoték, dlhopisového trhu a ďalších komodít. V podstate si je treba uvedomiť, že majú prsty v ovplyvňovaní cien hocijakého aktíva, ktoré sa dá obchodovať. Hlavným motívom je samozrejme zisk. Ďalším motívom však môže byť vzájomná výmena pomoci medzi kumpánmi dosadenými do riadenia štátov – politikmi, ktorí si prostredníctvom zadlžovania kupujú hlasy voličov a využívajú systém demokracie pretváraním a zneužívaním voliacej väčšiny/menšiny. Ak banky umožnia politikom zvýšiť zadlženosť, trebárs cez pokles úrokových sadzieb, politik s radosťou dosadí do úradu centrálneho plánovania osobu prepojenú na banku, alebo presadí zákon umožňujúci banke dosahovať vyššie zisky, trebárs znížením povinných rezerv z vkladov. O tomto kumpán socializme, alebo lepšie povedané organizovanom zločine najvyššie úrovne však možno niekedy nabudúce.

Obchodovanie futures na zlato 6.1.2013

Včerajšie obchodovanie zlata bolo veľmi zaujímavé. Cena sa už už blížila k hranici 1250 dolárov za papierovú a neexistujúce uncu, keď tu zrazu došlo v priebehu niekoľkých sekúnd k hodeniu na trh viac než 4000 kontraktov na zlato. Jeden kontrakt je 100 uncí, teda nám zatiaľ neznáma entita surovým spôsobom hodila na trh 400 tisíc uncí papierového zlata. Toto množstvo nie je extra veľké, ale treba si uvedomiť, že sa jednalo o deň, kedy ešte veľa obchodníkov je na dovolenkách a reálne sa začne naplno obchodovať až od budúceho týždňa. K podobnému scenáru došlo počas roku 2013 aj v apríli, niekoľko dní pred kolapsom cyperských bánk, vtedy však na väčšom volume. Vtedy sa zlato prudko prepadlo, možno psychologicky to bolo niečo ako odpútanie pozornosti ľudí, že aj napriek tomu, že vyššia moc zabavila vklady ľudí a neskôr ich skonfiškovala, zlato nie je cesta ako si svoje úspory ochrániť. V prípade, že by cenu zlata pred cyperskou krádežou neudržali dole, hrozilo vypuknutie mánie, ktorá mohla skončiť runom na banky a odhaleniu frakčného rezervného bankovníctva, že koľko teda tie banky naozaj vkladov majú. O tom, že sa cyperský scenár bude ďalej opakovať a možno už tento rok pôjde ku dnu ďalší štát alebo jeho banky, sa vedú konšpiračné reči, uvidíme, čo z toho bude pravda. John Mauldin, známy investor a odborník na krízové investície svojim klientom odporúča:

„Vlastnite veci, ktoré nemôžu natlačiť“

Včerajší prepad si však už všimli aj mainstream média, ktoré ho s humorom nazvali ako Ben fat finger event. Pre vysvetlenie, robili si srandu, že odchádzajúci šéf FED – Ben Bernanke, nezvládol konzumáciu alkoholu a iných návykových látok a musel si aj on naposledy „ťuknúť“ a stlačiť kovy dole. Je to samozrejme len bulvár, regulátor komoditného trhu nevydal žiadne vysvetlenie, ktorá entita spôsobila tento flash crash. Cena sa neskôr vrátila takmer na pôvodné úrovne, ale varovanie bolo vydané a myslím, že obchodníci pochopili, že zlato nad 1250 ťahať nemajú.

Vyšetrovanie London fix

Aby verejnosť nemala pocit, že sa nič nedeje, začal regulátor v minulom roku vyšetrovať počínanie Deutsche Bank pri ovplyvňovaní ceny London Fix. Počas dvadsiatich rokov obchodovania zlata v Londýne sa prišlo k zaujímavému úkazu, ktorý je najlepšie pochopený graficky na tomto obrázku:

Trojkraľovský útok bankstrov na zlato

Londýnsky Fix pri obchodovaní so zlatom používajú  hlavne centrálne banky, veľký obchodníci so šperkami a banské spoločnosti na ocenenie vyťažených drahých kovov. V roku 1919, tesne po skončení vojny sa stretli zástupcovia piatich bánk v sídle Rothschildovcov – St.Swithin´s Lane, aby dohodli mechanizmus, akým budú môcť udržiavať rovnováhu fiat systému so zlatom. London Fix cenu dohadujú banky Barclays, Bank of Nova Scotia, HSBC, Deutsche Bank a Societe Generale. Na grafe hore vidno, ako cena vždy pred ranným fixom  o niečo klesne, aby klesla ešte viac pred poobedným fixom, ktorý je istým benchmarkom pred začatím amerických obchodných hodín. O výsledku vyšetrovania zatiaľ nie sú žiadne informácie.

Pozitíva manipulácie

Kým väčšina obchodníkom považuje manipuláciu cien za zlú, lebo to v podstate „kazí“ biznis s fyzickými drahými kovmi, ja som opačného názoru. Pre dlhodobých a pravidelných investorov je manipulácia tou najlepšou možnosťou, ako si ďalej hromadiť drahé kovy a za dobrú cenu. Keďže je len málo investorov, ktorí dali do zlata väčšiu sumu jednorázovo, väčšina ľudí investuje pravidelným dokupovaním a pri poklese cien majú možnosť získať za menej fiat meny viac kovu. Čo viac si priať? Main street, ktorý  frči na senzáciách, zaručených super výnosoch a skáče vždy na investíciu až tesne pred jej vrcholom, pravdepodobne nikdy nepochopí princíp kupovať dole.